תזונה נכונה ומיגרנה

30/06/2009, מאת אופיר שגב פרימן LA.c

כיצד דיאטה (תזונה נכונה) משפיעה על התרחשות של התקפי מיגרנה ?

האם אנו מסוגלים להפחית כאבי ראש על ידי הימנעות ממזונות מסויימים ?

תזונה נכונה ומיגרנה

מיגרנה 

מיגרנה היא סוג של כאב ראש, הנבדל מכאבי ראש "רגילים" בכמה מאפיינים:

בד"כ הכאב הוא חד צידי
הכאב מלווה בבחילה ו/או הקאות
בזמן התקף יש צורך בחדר חשוך ו/או מנוחה
ההתקף פוגע ביכולת הריכוז ובתפקוד 
 

תזונה נכונה והפחתת כאבי ראש

כאבי ראש מוחמרים מאוד בעקבות תזונה שומנית, כגון חטיפים, פיצוחים וגבינות שמנות.

רבות כבר נכתב לגבי מאכלים שונים היוצרים התקפים. לא ברור גם מה מהימנות הדיווחים על סוגי מזונות היוצרים מיגרנה. אך אנשים רבים מדווחים על קבוצת המזונות הבאה כחשודה בגרימת התקפים:

תזונה שומנית בקבוצת המזונות האלו ניתן לכלול חטיפים, גבינות שמנות, פיצות, בצקים שמנים ואפילו בשרים שמנים.

מזונות עם מונוסודיום גלוטומאט, חומרי שימור וצבעי מאכל קיימים דיווחים רבים של אנשים שהפסיקו לצרוך מונוסודיום גלוטומאט (הנמצא באבקות מרק למיניה ובמזונות מהמטבח הסיני והיפני ) והתקפי המיגרנה פחתו באופן משמעותי. כל חומרי השימור, צבעי המאכל וחומרים סינתטיים שונים הם חומרים זרים לגוף. עיכול שלהם מצריך אנרגיה רבה וחלקם נטמעים בגוף בצורה של רעילות. רעילות ברקמות הגוף נקשרת מאוד עם העלאת מספר ההתקפים.

קפה (בהקשר של קפה יש לסייג – כי אנשים מסויימים מדווחים כי אם הם נוטלים ספל קפה בזמן שכאב הראש הוא עדיין עמום – ההתקף נמנע – כנראה שהתועלת של קפה במקרה הזה היא בהעלאה של לחץ הדם. לחץ דם נמוך הוא אחד מהטריגרים להתקפים.)
 
פירות הדר דווחו על ידי אנשים מסויימים כגורמים לכאבי ראש.

יין ואלכוהול יין אדום דווח במיוחד כטריגר למיגרנה. חולי מיגרנה רבים נמנעים מיין אדום וממשקאות אלכוהוליים . חלקם מוכנים להישבע כי דקות (!) אחרי שתיית אלכוהול מתחיל כאב ראש עמום או סימנים מוקדמים למיגרנה.

חשוב להדגיש, כי קבוצות המזונות "נחשדים" כגורמי התקפים. לא בוצעו מחקרים מקיפים ומהימנים שמאוששים טענות אלו. כאשר מתחקרים אנשים על הרגלי התזונה שלהם, פעמים רבות גם אם אוכלים מזונות שהוזכרו מעלה – אינם מפתחים התקפים. 

כיצד תזונה משפיעה על כאבי ראש ?

אך מזונות היוצרים רעילות ועומס על תאי הגוף מחישים בטווח הארוך את היווצרותם של כאבי ראש. המנגנון של התכווצות השרירים ותאי הגוף נפגע – ועצבים העוברים בין השרירים נלחצים. תופעה זו קרויה לץ נוירו – וסקולרי – לחץ עם עצבים וכלי דם. אם שרירי הצוואר מתכווצים – עלול להיווצר לחץ על עצב ולהקרין את הכאב לראש.

על פי הרפואה הסינית, תזונה לא נכונה יוצרת חום בכבד – הכבד הוא איבר שמתמודד עם רעלים ועם חומרים המתפרקים בגוף. אם הוא מתמודד עם עודף רעלים נוצר בו חום אנרגטי. הדרך היחידה שלו לפרוק זאת היא להשליך את החום הזה דרך מרידיאן שמגיע לצידי הראש – ומיגרנה היא הביטוי של השלכה זו.

ולסיום, להלן מספר טיפים לגולשי האתר בהקשר של תזונה נכונה ומיגרנה:

הקפידו על תזונה נטולת קפאין ככל האפשר (שוקולדים, קפה וקקאו)
הקפידו על תזונה נטולת מזונות משומרים, צבעי מאכל ומונוסודיום גלוטומאט
השתדלו לאכול מזונות בטמפרטורת החדר (לא לצרוך מזונות מייד כשהוצאו מהמקרר)
השתדלו לאכול את ארוחת הערב עד לשעה 19:00 לכל המאוחר – כדי לאפשר לכבד לטפל ביעילות בפירוק המזון וברעלים
התייעצות עם נטורפתית יכולה לעזור בהפחתה ובמניעה של כאבי ראש 
 
 
 באדיבות אופיר שגב פרימן LA.c , מומחה לרפואה סינית ויפנית, מרפאת אלטרנטיבה, לאתר אלטרנטיבה: http://www.drpriman.co.il/?CategoryID=175