דיאטה ודיקור סיני

16/06/2009, מאתאנשים רבים פונים היום לשיטת הדיקור הסיני על מנת לרדת במשקל. כיצד דיקור סיני יכול לעזור לירידה במשקל ? כיצד אפשר להשפיע על חילוף החומרים (מטבוליזם) באמצעות דיקור ?

דיאטה ודיקור סיני

"אני כמעט ולא אוכלת אבל לא מורידה כלום"

כמה פעמים אנו שומעים את התלונה הזו. בתלונה זו יש יותר משמץ של אמת. נשים רבות אוכלות מעט והערך הקלורי של תזונתן הוא מתחת לממוצע, אך עדיין נשים אלו סובלות מעודף משקל, מתלוננות על נפיחות, מלאות וכבדות או סתם הרגשה לא טובה בבטן ובקיבה. ממה זה נובע ?

על פי הרפואה הסינית, האיבר החשוב ביותר למטבוליזם (חילוף חומרים) יעיל בגוף הוא הטחול. הטחול אחראי על שינוע נוזלים ותנועת אוכל ומים בגוף האדם. כאשר הטחול נחלש, המטבוליזם נפגע מאוד ובגוף מצטברת לחות. מכירות את המצב שבו יש נזלת וליחה במערכת הנשימה בזמן הצטננות או שפעת ? זה בדיוק המצב שמתרחש במערכת העיכול כאשר הטחול נחלש. לחות והצטברו מים במערכת העיכול ובקיבה גורמות לתחושות של מלאות, נפיחות וכבדות. נשים רבות מתלוננות: "אכלתי רק סלט קטן ומייד כל הבטן שלי נהפכה לנפוחה..." – זו שוב פעם תחושת הלחות במערכת העיכול. דיקור סיני יעיל מאוד לבעיות האלו.

מדוע הטחול נחלש ? כיצד דיקור סיני מחזק את הטחול ?

תזונה: הטחול נחלש בעיקר עקב תזונה לא נכונה, הכוללת מאכלים קרים (כל אלו שאוכלות מעדנים, פירות וירקות קרים ישר מהמקרר. על פי הרפואה הסינית, יש לאכול מזונות בטמפרטורת החדר – לא קרים מדי ולא חמים מדי.

תזונה הכולל סוכרים או פחמימות רבות מדי מחלישה את הטחול ותביא לפגיעה בחילוף החומרים. דיקור סיני יעיל במיוחד למטבוליזם סוכרי לא מאוזן בגוף (Sugar Imbalance). ראוי לציין, כי גם למצבי סוכר התחלתיים, המלווים בתנודות סוכר לא יציבות, הדיקור יכול להועיל ואף להוריד את הצורך הטיפול תרופתי. קיימות נקודות על גבי תעלות אנרגיה בגוף (הקרויות גם בשם מרידיאנים) שיכולו לחזק ולאזן תפקודי איברים, בתוכם איבר הטחול.

רגשות כמו דאגה ומתח לאורך זמן פוגעות בפקוד הטחול. לכל איבר ברפואה סינית יש נפש ותפקוד פיזיולוגי. דיקור סיני מטפל במתח ודאגה ובעקיפין מפחית תשוקה למתוק עקב מתח ודיכאון.

האם יש עוד איברים שקשורים לדיאטה על פי דיקור סיני ?

בלוטת תריס (תירואיד) לא מאוזנת פוגעת אף היא בחילוף החומרים. בדרך כלל מדובר על נשים הסובלות מהעלאה במשקל ללא סיבה, רתיעה מקור, עייפות ולפעמים אף דיכאון. דיכאון שמתלווה למצבי בלוטת תריס לא מאוזנת עשוי בעקיפין לתרום עוד יותר להשמנת יתר, כי אנשים נוטים לפצות על מצב רוח ירוד באכילת פחמימות ומתוקים, שמעלים לזמן קצר את רמת הסרוטונין במוח ויוצרים תחושת רוגע והקלה. דיקור סיני מאזן את פעילות בלוטת התריס ובכך מסייע לדיאטה.

מערכת עצבים סימפטטית מערכת עצבים סימפטטית היא מערכת הפעילה בגופנו במצבי מתח וחרדה. כאשר מצבי המתח והחרדה מתמשכים על פני תקופות ארוכות, מערכת זו הופכת לדומיננטית ומביאה לסימפטומים כגון דופק מהיר, נשימות מהירות, אי שקט, מתח ולעיתים לחץ דם גבוה ובעיות שינה. חוסר השקט והפרעות השינה מביאים חלק מהאנשים אל המקרר. משם  קצרה הדרך להוספת מספר קילוגרמים נוספים. התסכול ורגשות האשמה המתלווים להתקפי אכילה ליליים, מביאים למעגל קסמים של אכילה, רגשות אשם ושוב פעם אכילה (או זלילה). דיקור סיני יכול לאזן את הרגשות האלו, לווסת את מערכת העצבים המרכזית, ולמנוע עלייה במשקל.

באדיבות אופיר שגב פרימן LA.c  , מומחה לרפואה סינית ויפנית, מרפאת אלטרנטיבה, לאתר אלטרנטיבה: www.drpriman.co.il