הגיל והירידה במשקל.

09/06/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה

המון פעמים אני שומעת ויש מין אמונה שכזו – שאי אפשר לרדת במשקל בגיל מבוגר.

הרבה פעמים אני פוגשת חברות בנות גילי או אפילו צעירות בהרבה שטוענות שהן עושות דיאטה ושרק בגלל הגיל הן לא מצליחות לרדת במשקל.

הגיל והירידה במשקל.

גם בטלפון – כאשר מתקשרים לברר פרטים בנוגע לקבוצות התמיכה שלי נשאלת תמיד השאלה – " מה את אומרת, בגילי אפשר לרדת במשקל עדיין:? " – אני יושבת ליד הטלפון ולא רואה את המדברת . היא נשמעת צעירה ובריאה –  ואני שואלת – " ובת כמה את? את נשמעת צעירה." והתשובה היא בדרך כלל " בת ארבעים ושלוש, ארבע ".

אני מחייכת ומסבירה  שגם אני עשיתי דיאטה וירדתי במשקל לאחר גיל ארבעים ושיש בקבוצות התמיכה אנשים בני שבעים או אפילו שבעים ושמונה שיורדים נהדר במשקל. אני חייבת לספר שיום אחד הגיעה אישה בת שמונים ושלוש. הפריעו לה חמשת הקילוגרמים שעלתה במשקל ורצתה לרדת אותם. תוך שלושה או ארבעה חודשים היא ירדה אותם וחזרה להרגשתה הטובה.
נכון שלגיל יש השפעה על חילוף החומרים שלנו. חילוף החומרים נעשה איטי יותר.  אך מי  שעושה דיאטה מאוזנת ומקפיד בצורת אכילתו מסוגל לרדת במשקל. אך לאנשים מבוגרים מאד, בני שבעים וחמש או שמונים, מומלץ לבדוק את מצבם הבריאותי ורק אז להחליט איתם איך ומה עושים כדי לעזור להם.
ולכן כאשר ראיתי את המאמר לגבי הגיל שנכתב על ידי אלכס זיו באתר שלו שמחתי מאד. הוא כאילו מצטט אותי.
אנשים נוהגים לפעמים להביט על השנים שחלפו ולומר לעצמם: "אם הייתי יודע לפני עשר שנים את מה שאני יודע היום, הייתי עושה המון דברים בצורה טובה יותר, מעיז יותר, מקדם את עצמי יותר..."

והאמת היא שזה "ב-ו-ל-ש-י-ט" אחד גדול. זה רק סיפור שהם מוכרים לעצמם. כי מה שיכולת לעשות לפני עשר שנים, פתוח לפניך גם היום...ואפילו הזדמנויות גדולות יותר, מכיוון שנוספה לך חוכמה בדרך. ולראייה – מי שראה את התכנית המרוץ למיליון יכול היה לראות שם את שתי הסבתות מעמק הירדן – איך הן משתתפות פעילות ועושות כול מה שצעירים מהן בהרבה לא מנסים אפילו לעשות. .
הכול תלוי איך מסתכלים על החיים. בכל יום הולדת יש מעין תחושה של "הנה עוד שנה חלפה לה..." רוב האנשים חושבים על כך במובן שלילי – הוי מה חבל, חלפה עוד שנה. הרבה מהם רוצים לחזור לגיל צעיר וחושבים שהחיים שלהם ייראו אחרת. אך מה לעשות שאם ניתן היה לחזור שוב על החיים היינו  נמצאים פחות או יותר באותו המקום כי גם השכל היה חוזר אחורנית?

ולמה אני מקשרת זאת? לקטע שבכול גיל כדאי,ובגיל מבוגר יותר זו אפילו חובה שלנו כלפי עצמנו – להתחיל לשמור על תזונה נכונה ופעילות גופנית. אין תרופה יעילה יותר להמון מחלות של הגיל הבוגר מאשר שני אילו. לחץ דם גבוה, סוכרת, כולסטרול גבוה, בעיות כלי דם ועוד רבים וטובים – "מחייבים" התייחסות נכונה ל"דלק" שאנו מכניסים לגופנו ול"שימון" המפרקים והעצמות שלנו. 
יש אנשים שסיגלו להם אמונה שזה לא מזיז להם. ושהם רק "הולכים ומשתבחים עם השנים..."  אני בפירוש בטוחה שהשתבחתי רבות עם השנים.  אני גם חושבת לפעמים שיש דברים שבגילי כבר אי אפשר לעשות אך במחשבה שנייה אני מבינה שאם מאד ארצה – אצליח. כנראה שאני מפחדת או לא כל כך רוצה.רציתי ללמוד לשחות "חתירה" ובגיל 60 + למדתי. רציתי ללמוד לרוץ – ואני מצליחה. נכון – לא כמו הצעירים אך זה בכלל לא משנה. משנה רק ההרגשה הטובה שהדברים עושים לי. מי שבאמת רוצה ומחליט – מצליח! תנסו ותהנו!!!