דיאטה ושוטרים

19/05/2009, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה

בעיית ההשמנה מעסיקה המון אנשים בעולמנו.

נערכים מחקרים, נעשות עבודות ומי שיצליח להביא את ההישג הנכסף – לאכול ללא חשש ולא לעלות במשקל – יודע שיהיה עשיר ביותר. כבר שנים מחפשים את הנוסחה ועדיין לא מוצאים.

דיאטה ושוטרים

חדשות לבקרים נשמעות הצהרות על תרופות כאילו ואחרות אך עדיין לא נמצא הגואל הנכסף. ועל כן מחפשים בהמון כיוונים – אולי מאחד מהם תבוא הישועה. היות שפונים לכיוונים שונים החליטו לבדוק גם מה קורה למוסלמים בצום הרמאדאן. המוסלמים מבלים חודש שלם בכל שנה ללא אוכל במהלך שעות היום. הם אוכלים רק בלילה. רק מרדת החמה. בדקו ומצאו כי רמת ההורמון לפטין, הורמון השובע, בגופם הייתה גבוהה בשעות היום. ממצאי מחקרים אלו הובילו להשערה שהתפריט ערב ולילה  יגרום לשינוי דומה שאחריו תחושת השובע תעלה בשעות היום ותאפשר הקפדה על דיאטה לאורך זמן..
 
באופן רגיל רמת הלפטין בגופנו נמוכה בשעות היום וגבוהה בלילה ובמקביל, ההורמון גרלין, הורמון הרעב, מופרש בכמות רבה יותר בשעות היום ורמתו נמוכה בלילה. מצב זה גורם לנו לחוש רעבים לאורך היום. חשבו שאולי השינוי התזונתי הזה – אכילה בערב או בלילה -  ישיג תוצאה הפוכה – שובע לאורך שעות היום.
 
הרעיון המרכזי שבבסיס הדיאטה הוא אכילה מתונה לאורך שעות היום, כאשר ארוחת הערב מהווה את הארוחה המרכזית ומתבססת על פחמימות. לאורך היום אוכלים הכול חוץ מלחם, פסטה, אורז, פירות וכמובן ממתקים. בערב אפשר לאכול ארוחה יותר גדולה הכוללת למשל פחמימות כמו לחם, אורז, פסטה בלווי חלבונים וירקות ואפילו קינוח כמו פרי או גלידה דלת שומן. וזאת בדומה לדיאטה שעורכים בבית חולים מאיר שנקראת "שעת האושר". נמצא שהאוכלים בלילה ירדו יותר במשקל אילו שאכלו בערב פחמימות לעומת אילו שאכלו במשך היום.
 
בדקו זאת על שוטרים ממשטרת תל אביב, אנשים עם בעיות משקל, שחולקו לשתי קבוצות נפרדות. אחת אכלה במשך היום מעט וללא פחמימות ובערב אכלה את הארוחה הגדולה הכוללת גם פחמימות,  והשנייה אכלה במשך היום, דיאטה רגילה בהחלט. טופלו גם המטבחים כך שהאוכל הפך בריא יותר. המפתיע היה שאילו שאכלו בלילות רזו יותר מחבריהם שאכלו רגיל.  גם היקף מותניהם השתפר יותר.
 מכאן שאין בעיה לאכול בלילה, העיקר לאכול שקול ומדוד, ולא ללא הגבלה.
 אך לדברי עורכת המחקר  ניתן להציע חלופה דיאטטית על בסיס המחקר הזה לאנשים הסובלים מהשמנה ומגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם או סוכרת, אשר לא צלחו את מבחן הדיאטה עד כה.