כמה נכון לרזות בתהליך דיאטה.

17/02/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכהכמה קילוגרם אוכל לרדת במשקל ובכמה זמן? זו השאלה המטרידה כל אחד ואחת לפני תחילת הדיאטה.

כמה נכון לרזות בתהליך דיאטה.

היות שקבוצות התמיכה שלי הן קבוצות ש"רצות" שנים ואנשים מצטרפים ופורשים בהן כול הזמן,  הקבוצה מתקיימת כול עוד יש בה מספיק חברים, והיות שאנו עושים סבב שבועי בו כול משתתף אומר בתחילת כול מפגש את שמו וכמה ירד באותו שבוע, ואחת לחודש בערך כמה ירד בסך הכול, תמיד נשאלת על ידי מצטרפים חדשים השאלה – בכמה זמן?  - וזו אחת השאלות הפחות רלבנטיות וחשובות בעיני. אנשים חושבים שהכי חשוב זה בכמה זמן ירדנו. אך בעצם, השאלות שאמורות להישאל בכדי לדעת עד כמה הדיאטה רצינית היא –כמה זמן את שומרת על ההישג?. -  האם היא מתאימה לי ואוכל להתמיד בה לאורך זמן? - האם דיאטה זו היא לתקופת חיים או למספר שבועות או חודשים.– האם אוכל להפכה לאורח חיים?

נכון שירידה מהירה במשקל  נחשקת ביותר. היא נותנת לנו הרגשה מעולה, אנחנו מרגישים כאילו הכול "קטן" עלינו, אך כמה עצוב למצוא את עצמנו שוב שמנים בעקבות דיאטה לא נכונה. יש בעולם המון סוגי דיאטה. כל אחד ואחת מאתנו מכירים הרבה מאד אפשרויות לירידה במשקל. אך מעטים מצליחים לשמור על משקלם החדש. רוב האנשים עולים בחזרה במשקל ובזמן די קצר. ולמה? - אתם שואלים . כי דיאטה היא דבר מאד משמין. דיאטה נתפסת אצל רוב האנשים כמשהו שיש לו התחלה וסיום. ובדרך כלל אחרי הדיאטה מגיעה לה "מסיבת סיום" הדיאטה. נפרץ הסכר. אוכלים הכול והרבה כי  הרי אנחנו נראים נהדר. מגיע לנו לאכול מעט אחרי כל הסבל שסבלנו בתקופת הדיאטה! -  מה גם שאנו כבר רזים לא??.

ובכלל - כאשר אנו שומעים או אומרים לעצמנו את המילה אסור הרבה פעמים ביום – אנו מביאים עצמנו למצב של חסכים וחוסרים. אין הרבה אנשים שיכולים לחיות לאורך זמן עם הרבה חסכים. אני מתאפקת חודש, חודשיים, לפעמים אפילו שנה או שנתיים אך לבסוף אני "נשברת" ואוכלת. על כן אני חייבת להבין שמי שרוצה להיראות טוב חייב לעבוד על כך. אין קסמים כי אם רק עבודה לא קלה. ועל כן עלינו לשאול שאלה אחרת:

אם כן – מהי דיאטה נכונה???  - והתשובה  - רק דיאטה מאוזנת

רק דיאטה בריאה שלא תיצור חסרים ברכיבי תזונה חיוניים, רק דיאטה שתתן מענה לאורח החיים של כל אחד ואחת מאיתנו, רק דיאטה שלא תתעלם מהעדפות שיש לכל אחד מאיתנו ,רק דיאטה שבה נוכל להתמיד לאורך זמן. רק זו היא הדיאטה הנכונה בעבור כל אחד מאתנו.

ועלינו לזכור תמיד שהדרך לגוף בריא, מוצק וחטוב היא על ידי י חיים פעילים יותר, דיאטה מאוזנת, ואורח חיים בריא יותר!