אגואיסטים למען דיאטה

10/02/2009, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה

המושג אגואיסט מובן אצלנו כמשהו שלילי. אך הוא יכול להיות מושג חיובי בהחלט

כדי להצליח בכול תחום בחיים ובעיקר כדי לרדת במשקל ולשמור על דיאטה, מומלץ להיות אנוכיים! (אגואיסטים),

אגואיסטים למען דיאטה

לפני שנים רבות – בערך 18 שנים למדתי את השיעור הכי חשוב, זה שהכי עזר לי לרדת במשקל ולשמור עליו. למדתי לדאוג גם או בעיקר לעצמי!. בתחילת דרכי האגואיסטית זה נראה לי לא הגיוני ובלתי מושג – לדאוג לעצמי.? – מה זה, איך עושים זאת? - קודם הילדים, אחר כך הבעל, אחר כך החברים, השכנים, הידידים, ואם יישאר מעט כוח וזמן – אשתדל גם לחשוב על עצמי. היה ברור לי שזו חייבת להיות הדרך. לדאוג לכולם, ואני – בסוף. .כך חייתי כמעט עשרים שנות נישואין.
 
בתחילה, כשהסבירו לי שאני חייבת לדאוג לעצמי ממש התנגדתי. מה פתאום? אתם רוצים שלא אדאג לילדי? – לבעלי? - איך אמצא זמן לכך?, -  איך אמצא כוח? זו דרך שנראתה לי מופרכת לגמרי. להם בישלתי מה שכול אחד ביקש, אף פעם לא הייתי עייפה לזה. הסעתי לכול מקום שביקשו, קפצתי לכול בקשה שביקשו,  וקיטרתי רבות. האשמתי את כול העולם. אין לי זמן, לא דואגים לי, אף אחד לא משקיע בי את אשר אני משקיעה בהם... ועוד...

ביום שהסבירו לי והייתי מוכנה להקשיב ולקבל דברים – אילו הרגעים של תחילת חיי המחודשים!
למדתי לדאוג לעצמי כדי להצליח. להכין לי את מה שאני צריכה אחר כך לדאוג להם. וראה זה  פלא – גם הם נעשו מרוצים מכך. ולכן כל כך התרגשתי הבוקר ממאמר שהיגיע אלי במייל ועוסק בנושא  "בבקשה תהיו אגואיסטיים!" את המאמר כתב אדם בשם אלכס זיו שאני מנוייה על מאמריו באינטרנט ומאד נהנית מהם. רבים מהם משלימים לי את דרך החיים שלי ותודה לו על כך.
ואלכס כותב – " אין דרך טובה יותר לשרת את האנושות, את חבריך בני האדם מאשר לדאוג קודם כל לצרכיך.
אדם אשר אינו דואג לעצמו תחילה, שאינו מטפח את עצמו וגורם לעצמו קודם כל בכל בוקר להרגיש טוב וממשיך לדאוג למפלס ההרגשה הטובה שלו להישאר מעל הקו האדום, אינו מראה אהבה כלפי ע צמו ולא כלפי הזולת.
אבא ואימא שאינם אגואיסטים מספיק לדאוג למלא את עצמם בכל יום בהרגשה טובה, לספק לעצמם את כל מה שהם צריכים כדי להרגיש טוב, אינם יכולים להתייחס לילדים שלהם כמו שצריך, הם אינם יכולים לתת מפני שהם נמצאים בחוסר בעצמם."
ואם ניקח דוגמאות מהחיים. במלחמת המפרץ ניתנו הוראות של אגף הערוף – ללבוש מסכת אב"ך לעצמנו ורק אחר כך לילדים. בשעת טיסה – בהסברים מבקשים את אותה התייחסות – במקרה של תקלה ודם  שמים את מסכת ההורים ורק אחר כך – לילדים. זוכרים?
אם אני, יוצאת מביתי לא מאורגנת ובלי הכריכים המחייכים שלי ובטני מקרקרת כול היום – מי שסובל בעיקר הם אילו שסביבי. אני פחות חייכנית, פחות סבלנית, כעוסה יותר, הספק העבודה שלי קטן מאוד וכ"ד ומי סובל? גם אני אך בעיקר כול הסובבים סביבי. אדם שמודע לכך שאם הוא לא ידאג לכל צרכיו הגופניים, השכליים והרוחניים, הוא לא יוכל להעניק לאחרים מאורו.
הוא צריך שקודם יהיה לו לפני שהוא יוכל לתת את זה לאחרים. אך המושג אגואיסט מובן אצלנו כמשהו שלילי. ואני מתכוונת למושג חיובי בהחלט. לדאוג לעצמי מבלי לפגוע באחרים. 


מדריך לאגואיסט  - מדריך לאגואיסט המתחיל

תכנן את זמן השינה שלך לכמות שעות מספקת, תוודא שהמיטה, השמיכה, הכריות נוחות.
תיצור אווירה נעימה בחדר, ניקיון וסדר וריח נעים, כיף להתעורר בבוקר מסודר ונעים.
תדאג להכין לך ולאכול ארוחות טעימות ומזינות העוזרות לשמור על הבריאות. רעב "מוציא" מאיתנו רגשות מאד לא נעימים. ובלי תכנון לא נצליח לרדת במשקל ולהרגיש טוב עם עצמנו.אני למדתי לבשל קודם כול לעצמי. אני, רותי, חולה במחלת ההשמנה ועל כן אני חייבת לדאוג לי א. כדי להיות בריאה ושמחה ו – ב. כדי שיהיה מי שידאג לכל בני הבית. 
תכנן למצוא זמן למה שעושה לך טוב. מרגיע, מפנק. מי שכיף לו לשבת ולצפות בגלי הים מוזמן לשבת ליד המים לזמן מסוים. גם חמש דקות מול משהו מאד מרגיע יכול לפנק ולשנות את הרגשתי לכול היום. ספר טוב או סרט – גם הם מקום להירגע מטרדות היומיום.
אילו לא הייתי דואגת למלא את  עצמי נפשית, לא היה לי מה לתת לכם. כי איני לא יכולה לתת משהו שאין לי.
אדם יכול לתת רק את מה שיש לו.
תדאג לצרכיך, תתמלא במה שחסר לך, תרגיש טוב, תתמלא באהבה.
גם זוגיות טובה מבוססת על שיתוף ונתינה, בני הזוג מטעינים אחד את השני. לכן כל אחד מבני הזוג חייב לבוא לזוגיות כשהסוללה שלו טעונה והנורית הירוקה דולקת.
תן לעצמך כדי שתוכל לתת לאחר!!.