נמנעים מפיתויים.

30/12/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה

כוח הוא מושג קשה להשגה.

כוח רצון ומשמעת עצמית הם תנאים הכרחיים בדיאטה. לכן אנחנו משתדלים לא לעשות דיאטה.

נמנעים מפיתויים.

לפעמים יש לי המון כוח ולפעמים אין לי כוח. על כן  אנו משתדלים לשנות אורח חיים, ללמוד לאכול כך שנרד במשקל ולא נעלה חזרה במשקל.  ההצלחה לא תלויה ביכולת לוותר על פיתויים רבים אלא ללמוד לבחור מה באמת אנו רוצים. 

"הרסתם לי את הדיאטה" הוא משפט שכולנו מכירים והוא נשמע בדרך כלל כמו תירוץ רע. אולם, לעיתים ישנם מצבים בהם הסביבה באמת אחראית לחלק ממחדלי הדיאטה שלנו. כולם מכירים את המצב הבא - אנו נמצאים בדיאטה ונחושים מאד הפעם להצליח, ואז מגיע הטלפון מחבר שרוצה להיפגש לקפה; הקפה הופך לארוחת שחיתות שבסיומה אנחנו מביטים בכעס על המכר שגרם לנו לחרוג מן הדיאטה.

ומה לעשות??? -  לוותר על מפגש עם חברים???  לא ולא. אין טעם לרדת במשקל ולהיכלא בבית. אז בשביל מה ירדנו כלל כך יפה? ואיך נתמיד ללא המחמאות??.
ומה בכול זאת יכולנו לעשות?  לאכול משהו קטן בבית לפני המפגש ובבית הקפה, כאשר אנחנו לא רעבים – לבחור משהו טעים ודל קלוריות או לקחת מנה אחת יחד, או אולי להזמין רק קפה. והיה אם במקרה אכלנו ארוחת שחיתות – לא להאשים את החבר, לא להאשים ולכעוס על עצמנו – כי זה לא יעזור. אם נכעס על עצמנו  נמצא עצמנו אוכלים עוד ארוחת שחיתות כדי להרגיע את הכעס, ושוב נכעס ושוב נרגע בעזרת האוכל... ועוד... ועוד... ועוד...  מכירים את ה"לופ" הזה??.

אולם, ישנן דרכים שיעזרו לכם להצליח בדיאטה, אמנם צריך משמעת עצמית וכוח רצון, אך עם קצת מחשבה, ההצלחה בדרך.
* אנחנו בעבודה וחוגגים מסיבת יום הולדת לאחד החברים? אחת הצרות המסוכנות של מקומות עבודה מאורגנים. דאגו לאכול משהו קטן לפני מסיבת יום ההולדת הזו, ואל    תגיעו אליה רעבים. הסיכוי שתצרכו כמות קלוריות גדולה מאד. היות שבעבודה, בדרך כלל, יש עובדים רבים וכל  יום חוגגים משהו למשהו. זה חזר מחו"ל והביא שוקולד, ההוא – נולד לו בן, זה שלידו  - הפך לסב, למשהו הייתה בת מצווה לבת ולאחר – חתונת בבן.. אם נחגוג  לנאכל בכול אירוע – בסוף השנה כנראה יצטרכו להרחיב את הדלתות בעבודה.(אולי אפילו את אסלות השירותים ). אם נגיע שבעים נוכל לטעום מעט. אולי כדאי גם לבקש עזרה מחבר שיושב לידי,
* המשפחה הקרובה מודאגת מכך שאינכם אוכלים? כאן עליכם להרגיש מוגנים ולהסביר לכולם שאתם פשוט דואגים לעצמכם ובעקיפין גם  להם על ידי כך שהחלטתם לרדת במשקל וללמוד לאכול בריא.  והיות שהם אוהבים אתכם, עליהם לסייע לכם לשמור על המשקל במקום לשדל אתכם לאכול. נקיפות המצפון יופיעו מיד על פניהם של אלו שבאמת אוהבים אתכם.
* הימנעו מחברתם של דוחפי מזון מקצועיים, אלו שכל מפגש איתם חייב לכלול ארוחה ואין להם שום עניין בשמירה על משקלם או בריאותם. אם הם אוהבים אתכם הם יבינו בסופו של דבר שלא כל מפגש חייב לכלול ארוחת שחיתות והם ישנו את תפיסתם לגבי המפגשים החברתיים הקבועים שלכם ואם אינם אוהבים אתכם אז מי צריך חברים שכאלו.
* ארוחה גדולה אצל החמות. אי אפשר לסרב, אי אפשר לא לאכול – אז איך נצליח לשמור??? כאן תלוי הדבר במערכת היחסים. אם אפשר – בקשו ממנה עזרה בהכנת מתכונים שגם אתם יכולים לאכול. אם זה לא מתקבל יפה -  התקשרו והציעו שגם אתם תביאו משהו. אמרו שקבלתם מתכון חדש טעים מאד שאתם רוצים להביא לארוחה, דאגו לבשל פריט דיאטתי ולהביא אותו אתכם. איכלו ממנו את מרבית המנה ודאגו לכך שאת האוכל המשמין של החמה אתם טועמים בכדי לא להעליב אותה.
* הימנעו מ-happy hour, שעה של שתייה בפאב עם חברים; לא רק שהיא מלאה בערכים קלוריים גבוהים ומיותרים של משקאות חריפים, אלא שהאלכוהול מטשטש את יכולת השיפוט שלכם ואת כושר העמידות שלכם .