אותה הדרך מובילה לאותה תוצאה.

02/12/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה

ולמה הכוונה – אתם שואלים? בואו ונבדוק.

תהליך הירידה במשקל אינו תהליך קל, כדי לרדת במשקל אנו עושים דיאטה אבל לא תמיד מצליחים להגיע למטרה.

אותה הדרך מובילה לאותה תוצאה.

נבחן את התופעה מזוית מעט שונה -  ההיבט ההתנהגותי.

איך אנחנו "מלמדים" אנשים או אפילו את יילדנו לא להקשיב לנו."ומה זה שייך" – אתם שואלים? הרי אצל רובנו – אילו שאיתנו שסובלים מעודף משקל, תסכול, כעס, רוגז וכד' מתורגמים לעיתים בדרך למקרר. לא?
תחילה נסביר את המושג "עוד מאותו דבר"  לגבי חינוך הילדים. אני מבקשת הילדים לעשות משהו. הם לא שומעים / לא מבצעים / לא מבינים את  מה שאני אומרת. מה אני עושה? אני אומרת שוב, בטון מעט יותר תקיף. ולמרבה הפלא – הם שוב לא מבצעים. – מוכר לכם? אני מאמינה שאני לא לבד במערכה הזו. מה אני ממשיכה – אני שוב אומרת את אותו דבר רק בטון "קצת הרבה" יותר תקיף. וכך הלאה והלאה... ומי נשבר בסוף? – אני. כועסת, מתוסכלת, עצובה ועושה לבד את העבודה. אך בדרך עוברת דרך המקרר או המזווה – להתנחם.

בואו נבדוק איך זה מתרחש לגבי האוכל.
אני מכניסה הביתה את כול הפיתויים ומחליטה שלא אגע בהם. אני כבר חצי שנה בתכנית, מבינה הכול ואני בטוחה בעצמי ויודעת שאני לא אגע! ( אצל אלכוהוליסטים קוראים לכך מחשבות מסריחות. זה מושג ברור, לומדים לזהות אותו ולהבין את הסכנה שבו. ) אבל איני  מצליחה לעמוד בכך.
למה הדבר מוביל – בדרך כלל למקרר. ואז מגיע הכעס, התסכול, ושוב חוזרים ל....מקרר. – זה מוכר לכם? שוב אני מחליטה שלא אגע, ושוב אני "נופלת", ואני עדיין לא מרפהֱ! מנסה שוב ושוב "נופלת. והתהליך חוזר על עצמו.  או לחילופין – אני לא לוקחת אוכל לעבודה. מחליטה שהיום לא אתפתה ולא אצא עם חברותי למסעדה, אתאפק ואוכל רק בערב בבית. גם זה מוכר. – לא? ומה קורה בפועל? – מגיעה שאת הצהריים, כולן יוצאות למסעדה, הן משכנעות אותי לבוא איתן ואני, מחליטה – נו, טוב אצא איתן אך הפעם - רק קפה. לא אגע באוכל. יש לי אוכל טעים שמחכה לי בבית. אך במסעדה, כשבטני מתחילה לקרקר, ריחות האוכל של חברותי מגיע לשולחן, אני מתפתה! ומה קורה? אני מגיעה למסעדה ואוכלת "כמו גדולה!".ושוב חוזר התסכול, הכעס, העצב...

מה אפשר לעשות? אפשר לשנות את הדרך. אפשר, אחרי יום של ניסיון כושל, להחליט לצאת מהבית מסודרים, עם אוכל לכל הארוחות. אפשר גם להחליט ללכת למסעדה ולבחור באוכל המתאים. אפשר לבקש שהן תבאנה לי דבר מסוים שאינו מזיק לתכנית הדיאטה שלי, יש בטוח עוד המון אפשרויות. אם יש רצון – הרי יש אלף דרכים. בעיקר בענייני אוכל אך גם בחינוך מאד חשוב לשנות. עלינו להבין שאם משהו לא מצליח  לנו – מומלץ לשנות את הדרך. לפעמים שינוי קטן מוביל לפריצת דרך גדולה.  אולי הדרך שניסינו הייתה מתאימה לנו לפני מספר שבועות. אך כעת היא לא מאימה. זה לא אומר שאנחנו לא בסדר. זה אומר רק שהדרך כעת לא מתאימה. עלינו לחפש דרך אחרת. אולי דרך זו תתאים שוב בעוד מספר חודשים.