קיץ ארץ ישראלי טיפים לטיפול בירקות.

05/08/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה

בתהליך שמירה על דיאטה חשוב לכלול ירקות,

חום יולי אוגוסט אינו מיטיב עמנו וגם לא עם הירקות, מזג האוויר ממש בלתי נסבל. חם מאד ולח מאד.

קיץ ארץ ישראלי טיפים לטיפול בירקות.

השבוע ביקרתי בשוק בשעה שש בבוקר. וכבר אז הירקות ממש סבלו... הפלפל נרקב ממש מול העיניים, גם העגבניות לא היו בשיאן. והגזר – רק פתחו את השק ואחרי עשר דקות כבר התעייף.. ...  להלן כמה טיפים להצלת ירקות שמתחילים לקמול.

סלרי העלים.

ירק מדהים. טעים, דל קלוריות ממש מתאים לי, אך מה לעשות שהקיץ לא מיטיב עימו? 
אם ברשותכם סלרי עלים קמל ועייף, חבל לזרוק. השרו אותו למשך כשעה במי קרח, והחיות תחזור אליו כאילו זה עתה נקטף... זה אולי נשמע קצת יומרני ה 'כאילו זה עתה נקטף' אבל ללא ספק שזה מרענן ומחזיר קצת חיים לעלים המדובללים.


להחזיר חיים לגזר
גם הגזר נראה עייף. אפילו זה ששמרנו במקרר,גם הוא סבל ונהיה מדובלל, זה בגלל התייבשות הנוזלים שהיו בו. אם רוצים להציל אותו, מסירים חתיכה קטנה מחלקו התחתון, ממלאים כוס או קערת מים, ומעמידים את הגזר על החלק החתוך, כשגובה המים לא יותר מחצי גובה הגזר. תוך מספר שעות הגזר "ישתה" את המים מהכוס ויחזור להיות מוצק ועסיסי.

 

פלפל חריף
אצלי בבית אוכלים אוכל חריף. אנחנו אמנם אשכנזים, מגולת רוסיה, אך הרבה מאד שנים בארץ לימדו אותנו מה טעים. אך פלפל חריף אני קונה וזורקת, קונה וזורקת. משתמשת בחלק והיתר לפח. ואתם כבר בטח יודעים מה קורה מיד לאחר שזרקתי? – אני מחפשת חדש. הנה רעיון ש "קניתי" מאחד המיילים הרבים שקיבלתי. אם קניתם פלפל חריף, מהארוכים הממזרים האלה, ואתם משתמשים רק בחתיכה ממנו, את שארית הפלפל אפשר לשמור במקרר לפחות עוד שבוע-שבועיים, בתנאי שמסירים ממנו את המרכז עם הגרעינים. פשוט להוריד את הקטע העליון המתחבר לשיח  ולזרוק אותו, לנקות  מבפנים את הגרעינים, ולשמר את הפלפל עטוף במגבת נייר בתוך שקית ניילון במקרר.


שמירת טריות של לחם
גם טיפ זה היגיע אלי האחד המיילים. אם רוצים לשמור על טריותו של הלחם, אפשר לשים אותו בשקית ניילון יחד עם 2-3  ענפים של סלרי. לא יודעת מה יחסי הגומלין בין שני אלה, אבל התוצאה היא שהלחם נשמר רך וטרי.. אנ עדיין לא בדקתי כי אני שומרת על הלחם במקפיא. גם נשמרת הטריות, מפשירים כל פעם פרוסה או שתיים ומעלה גדולה נוספת יש לכך – אוכלים הרבה פחות כי הרבה פחות נגיש.