האוכל והרגשות שלנו.

29/04/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה.

האם האוכל אכן היווה פתרון לבעיות הרגשיות שלנו ? (או מה מפריע לנו לעשות דיאטה?)

לא, הבעיה היא שאוכל לעולם לא יהווה פתרון אמיתי לבעיות רגשיות.

האוכל והרגשות שלנו.

לכל אחד יש את המטען שלו, החוויות שלו וההתמודדויות שלו בחיים אך לרוב הפניה היא לאוכל כמענה והקלה מהירה של הבעיות ודבר זה הופך להרגל.

קשה לנו מאוד להיפטר מהרגלים ולכן חשוב להתרגל להרגלים חדשים במקומם של הישנים, תהליך שדורש עבודה אך הוא משתלם ביותר. זהו תהליך כפול. עלינו לוותר על הרגל ישן ו"לקנות" הרגל חדש במקומו. על כן זה תהליך לא קל וגם לא קצר.

 

אסור לנו לפחד להביע את רגשותינו, אם אלו רגשות כעס, אכזבה, ציפייה, עצבנות ועוד... אלו רגשות שילוו

אותנו כל חיינו, ואנו צריכים ללמוד להתמודד איתם. אין טעם להדחיק אותם. כדאי יותר לנסות ולהרגיש אותם עד הסוף, להביע אותם, לבדוק מה הביא אותם, מה מקור התחושות האלו, לנסות לפתור את מקור הבעיה ולא לנסות להדחיק או לטשטש אותה בעזרת הסחות דעת למיניהן.

אפשר להתייחס למזון כאל נשק רב עוצמה, יש אנשים שמזיקים לעצמם ע"י שימוש בסיגריות ואלכוהול, יש כאלו שלוקחים אקדח ויש כאלו שמשתמשים במזון לרעתם. .הבחירה היא בידי כל אחד ואחת מאיתנו - הבחירה האם להתייחס לגופינו כמו אל פח זבל ולהכניס לתוכו מזונות באיכות גרועה וכמות גדולה , או, להתייחס אליו כראוי ולהזין אותו במזונות בריאים בכמויות הנכונות.

התייחסות זו משקפת לנו את היחס שלנו לעצמנו - אז בואו  ונבדוק סוגיה זו, כל אחד בסתר ליבו, ואולי נגיע לתובנות  חדשות. חשוב שכל אחד ידע את נקודות החולשה שלו (שעות מסוימות ביום, מאכלים ספציפיים), מתי חלה נקודת שבירה, מה מביא אותה, מה התנאים המובילים אליה, כאשר נראה שהרגש מתחיל להשתלט עלינו, אז אולי כדאי לנהל יומן, שבו אפשר לבטא את הרגשות במקום להדחיק אותם ולטשטשם ע"י האוכל.
ככה אנו מתחילים להתעמת עם הרגשות ולהכיר את עצמנו יותר טוב. אדם שמח ומאושר, פונה פחות לאוכל כדי להרגיש טוב, לכן כדאי לחשוב איך אנו משפרים את חיינו בכל התחומים השונים, טפחו תחביבים, רעננו את השגרה.

 

דבר נוסף חשוב הוא: לא להילחם בגוף, הכניסה למצב של מלחמה היא לא נכונה.יש לזכור שלא צריך להתאמץ מעל ומעבר כדי לרדת במשקל, המאמץ הזה הוא כעין מלחמה שלנו בגוף ובמלחמות כאלו הגוף תמיד ינצח אותנו.

 

רק השבוע לימדו אותי הגדרה מאד נכונה ליחסינו עם האוכל. זו לא מלחמה, זהו אתגר!. בלי קשר לכוח רצון זה או אחר. גרף הכוח נע בין – יש לי כוח לאין לי כוח. אם נלמד להשתמש נכון בטכניקות נוכל להתגבר על כל אתגר שיעמוד לנו בדרך. מאד חשוב לא להרעיב את הגוף, לא לבצע דיאטות כסאח, לא לנסות מניפולציות שונות ומשונות משום שהן לעולם לא מצליחות לטווח הארוך.אסור לנו לחשוב על הירידה במשקל כעל תהליך קצר שכאשר יסתיים נחזור להרגלים הישנים. צריך לזכור שחזרה להרגלים הישנים זו בהכרח גם חזרה למשקל הישן ואולי אפילו למשקל גבוה יותר. .

השינוי צריך להיות עמוק יותר, שינוי הרגלים ושיפור אורח החיים לתמיד !!!
ברגע שאנו מונעים מעצמנו מאכל שאנו אוהבים אנחנו פותחים פער והגוף יודע לפצות את עצמו על הפער הזה ולכן חשוב לדעת שאין דבר כזה "חטאים", אין מאכלים אסורים. , מותר לאכול מכל מגוון המזונות הנפלאים שיש,רק צריך לדעת לשלוט בכמויות   אמרה לי משהי באחת הקבוצות שהיא יודעת להיות "או חזירה או נזירה!" אם נלמד לאכול כמו "חזירונת", נוכל להצליח לשמור לאורך זמן. .כך אנו גם אוכלים בצורה מגוונת ובריאה, וגם ללא הרגשת קיפוח זו או אחרת , ללא מסכנות.  בלי יצירת חסרים שונים בגוף ובצורה זו יכולים להמשיך לרדת במשקל בלי בעיה.


שינוי אורח חיים לא מתבצע ביום אחד, זהו תהליך שדורש עבודה ותשומת לב.

זהו תהליך שדורש שינוי בתהליך המחשבתי שלנו, ידוע שמחשבותינו משפיעות עלינו, למשל הרגשת פחד וחרדה גורמת לנו לזיעה, דפיקות לב, רעד, בחילות ועוד... למחשבות שלנו יש כוח רב- אפשר לנצל זאת לטובתנו או לרעתנו!. אם נלמד לחשוב על כך שאנו נהנים מכול רגע, נהנים מהאוכל הטעים והבריא שלנו, נהנים מהפעילות הגופנית שאנו עושים למען עצמנו, נהנים מהמחמאות הרבות שאנו מקבלים, נהנים מהשפע של המאכלים הבריאותיים שיש סביבנו, נהנים מהכוח שהשליטה נותנת לנו, ונתחיל להפנים שזו דרך חיינו החדשה, שמאפשרת לנו להרגיש טוב עם עצמנו, רק אז נרגיש שאנו משתקמים.

 

במה נבחר???

עבודה פנימית שלנו עם עצמנו יכולה לחולל פלאים, אמונה בעצמנו, ( נכון שקשה להאמין שנצליח אחרי כול הכישלונות שחווינו.) אך אם נאמץ מחשבות חיוביות בקשר לעתיד טוב יותר, כל אלו יתרמו רבות להרגשה הפנימית שתשליך על כל מהלך חיינו. אף אחד לא יכול לעשות את העבודה הזו למעננו. רק אנו יכולים לעשותה. , זה אומר לקחת אחריות על עצמנו ולא לנסות למצוא פתרונות קלים ומהירים כי אין עדיין בנמצא כאלו.

ברגע שנבצע את העבודה הפנימית נראה את התוצאות המיוחלות.

השתמשו בכוחו של הדמיון, דמיינו את המצב הסופי הרצוי לכם, הרגישו אותו והאמינו בו, דבקו בו, כאשר הרצון והדמיון מתחברים, מתחוללים נסים!!!