הבוטוקס בשירות הדיאטה.

12/02/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה.

שמו של הבוטוקס היגיע לאזנן של נשים רבות.

נשים שעברו את גיל 35 שמעו על השימוש בבוטוקס. אך עד היום ידענו על שימוש בו בהעלמת קמטים. מזריקים לקמט או לשרירים שלידו, מעט בוטוקס ותוך זמן קצר נעלמים או מוחלשים קמטי ההבעה. – איזה כיף!!!

הבוטוקס בשירות הדיאטה.

הבוטוקס  - הוא  חומר שנכנס לשימוש ברפואה האסתטית בתחילת שנות השמונים. הוא מופק מרעלן הנקרא בוטולינום טוקסין. ביכולתו להחליש באופן זמני פעילות שרירים.

 הקמטים בפנים  נוצרים במהלך השנים בגלל כיווץ חוזר של שרירי ההבעה. ( זו הסיבה שלא כדאי לכעוס הרבה – זה משאיר סימנים!!! ראו הוזהרתם. ).  הפתרון היעיל והמוכר להעלמת אותם קמטים הוא הבוטוקס. אזורי ההזרקה העיקריים הם קמטי ההבעה שבמצח, הקמטים שבצידיי העיניים (הנוצרים בזמן החיוך ), ובגשר האף. כאשר הבוטוקס מוזרק בכמות קטנה, לשרירי ההבעה ,הוא מסוגל , כאמור, להפחית או להעלים לגמרי קמטים לתקופה של  כ-  4 חודשים.

 

 מחקר חדש מצא כי הזרקת בוטוקס לקיבה גורמת לירידה במשקל אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית.

מסתבר שלחומר ישנן מעלות נוספות. בעבודת מחקר מבוקרת, אשר פורסמה לאחרונה בכתב העת המדעי הבינלאומי Int. J. of Obesity, נבדקה השפעת הזרקת הבוטוקס (בוטולינום טוקסין) בקיבה על הירידה במשקל, תחושת מלאות ועיכוב בהתרוקנות הקיבה, לסובלים מהשמנת יתר חולנית. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם ניתן להשפיע על-ידי הזרקת בוטוקס על תנועתיות וריקון הקיבה, ולגרום לירידה במשקל לסובלים מהשמנת יתר חולנית. 24 חולים חולקו אקראית לשתי קבוצות, כאשר המטפל והמטופל לא ידעו לאיזה קבוצה הם שייכים. קבוצה אחת טופלה בהזרקת בוטוקס, והשנייה בהזרקת פלצבו  - שהוא חומר דמי,  ללא השפעה כלל. החומר הוזרק  לקיבה באמצעות אנדוסקופ. .  הבוטוקס הוזרק לשרירים בקיבה ובכך האט את התרוקנותה. האטה זו גרמה לתחושת מלאות ושובע ממושכים, וכך ירדה כמות המזון הנצרך. מכאן שהאנשים אכלו פחות וירדו במשקל.בעבודת מחקר זו נצפתה ירידה ממוצעת של 11 קילוגרם במשך שמונה שבועות. חשוב לציין, כי לא נצפו תופעות לוואי שליליות. זו ירידה משמעותית אך עדיין אין עדיין לאן  לרוץ ולחפש את הבוטוקס בשירות הירידה במשקל. המחקר עדיין בחיתוליו, עוד לא שמעתי על יישומו בשימוש נרחב או בקהל הרחב. זו דרך חשיבה חדשה, ואולי פעם נוכל גם לנצלה. עדיין אין לנו ברירה אלא להתאמץ ולרדת במשקל בדרך הרגילה, הבטוחה שעוסקת באכילה נבונה  בשילוב של פעילות גופנית.