ט''ו בשבט מגיע.

15/01/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה

ט"ו בשבט בפתח, ואנחנו שרוצים לשמור על משקלנו, נכנסים קצת למתח.

חג נחמד שעבר שינוי במהלך השנים. בזמנו, כשהיינו ילדים..... וזה היה מזמן, היינו יוצאים לטעת או לשתול. עוד בגן הילדים קבלנו שתילים ושתלנו אותם ברחבי הגן.

ט''ו בשבט מגיע.

הכנו עצי שקדייה יפיפיים מענפי עץ עם פרחים ורודים ולבנים מניירות משי צבעוניים, ואכלנו מפירות ארץ ישראל.

אז לא היו בארץ מבחר גדול של פירות אך זו הייתה חגיגה נחמדה של פרי טרי וטעים.

בגולה, כשיהודים רצו לחגוג את ט"ו בשבט,, הם אכלו פירות יבשים כי לא היו להם פירות טריים של ארץ ישראל.  אך בשנים האחרונות שכחנו לטעת, שכחנו לשתול ושכחנו לאכול ממבחר הפירות הטריים והטעימים בהם נתברכה ארצנו! אנו חוגגים במלא המרץ את ט"ו בשבט על פירות יבשים מתורכיה, יון או איטליה.

ובארץ, פה גדלים פירות מעולים, גם פירות אקזוטיים חדשים, כמו הקרמבולה, הפסיפלורה, הפפאיה, האנונה, הליצ'י, הגויאבה ו"אחותה הקטנה" הגויאבה התותית, הפטל, הפיטנגו, תות העץ, התמרהינדי – המוכרים יותר, וחדשים יותר שאפילו לא הגיעו עדיין לשווקים כמו הקטמבילה, פרי חמצמץ בצבע כתום המתאים להעשרת לפתנים וריבות; דובדבן היהודים (שלפח), הנקרא כך משום שמכסה אותו עורלה וכדי להגיע לדובדבן יש להסיר אותה; וספוטילה (צ'יקו), בעל צבע וטעם כמו קרמל, הגדל בדרום-מזרח אסיה; וארבעה סוגי בננות: בננה פלנטן שהיא בננה לטיגון ואפייה, בננה בטעם תפוח, בננה תכלת ובננה אדומה. גרגר פנמה, הסבוטה הלבנה ואחותה הסבוטה השחורה, שעועית הגלידה, הקובו ועוד רבים וטובים. חלקם כבר התאזרחו בארץ והתאימו עצמם למזג האוויר וחלקם עדיין בפיתוח ואקלום. יתכן ששכחתי להזכיר כמה מהם, ואיתכם הסליחה.אני פגשתי את אותם פירות בסיור שערכתי עם יוסי, בבוסתן לבונה, הממוקם אל מול הכנרת ומול הרי הגולן. יש בבוסתן למעלה ממאה וחמישים מינים שונים של עצי פרי מיוחדים מכל רחבי העולם.

 אם מישהו מעוניין לראות ולהכיר את הפירות החדשים הרי שניתן לסייר בבוסתן  ולראותם, הסיורים מודרכים בין עצי הפרי, בשילוב טעימות של פירות שהבשילו, ליקרים שונים, והמתובלים בסיפור המרתק של משפחת לישנסקי מראשית ההתיישבות בגליל דרך ניל"י.

 

ולמי שמחליט בכל זאת כמיטב המסורת לאכול פירות יבשים- הנה מספר ערכים קלוריים:

 

תמר -  28 קלוריות ליחידה.

שזיף -  30 קלוריות ליחידה.

אננס -  100 קלוריות לפרוסה.

תאנה -  30 קלוריות ליחידה.

שקדים -  10 קלוריות ליחידה.

פיסטוקים -  7 קלוריות ליחידה.

פקאן -  11 קלוריות ליחידה.

ערכים קלוריים נוספים תוכלו למצא במחשבון קלוריות שבאתר.