סיבות לאי הצלחה בירידה במשקל ואיך להפכן למילות של הצלחה.

08/01/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה

רוב המתחילים בדיאטה מתייחסים אליה כמבצע!

רק אגמור לרדת, אגיע לאן שאני רוצה ואז אוכל לחזור לאכול!!! אלו שעשו כבר את הדרך פעם אחת או יותר טוענים – רק אגמור לרדת ואז אלמד לשמור. עכשיו אני רוצה רק לרדת במשקל!

סיבות לאי הצלחה בירידה במשקל  ואיך להפכן למילות של הצלחה.

אנשים לא מוכנים לשמוע שהדרך היא דרך של שינוי וכל שינוי דורש זמן, המון סבלנות, לפעמים דחיית סיפוקים, והעיקר – המון אמונה והתמדה, התמדה, התמדה!

האנשים מתחילים בשמחה ובששון, מתחילים במרץ, מתייחסים אל הדיאטה כאל מבצע, מגייסים המון כוחות, עושים המון וויתורים, לא נוגעים בהמון מאכלים שאוהבים, מחזיקים מעמד במצב הזה כחודשיים או שלושה ואז.... מגיעה השבירה. עוברים במקרה ליד עוגה או שוקולד ולא מצליחים לעצור. אוכלים ואז מחליטים שאין טעם להמשיך. כמו כולנו גם הם מדקלמים את ההסברים על הצורך לשנות את אורח החיים, אולם בתוך תוכם הם מתכוונים גם בזמן דיאטה לחזור להרגלים הישנים מיד בסיומה, ומכאן הדרך להשמנה חוזרת קצרה.

כולנו מבינים בשכל שצריך לעשות שינוי באורח חיים, אך כולנו מחפשים דרך קלה יותר. לעשות  שינוי זה דבר לא קל.צריך להתאמץ. צריך המון סבלנות. הדרך רצופה נפילות, חזרה לדפוסי התנהגות קלוקלים, עבודה סיזיפית ולא קלה, צריך אופטימיות והמון אמונה בהצלחה. איך עושים זאת?  שינויים קטנים ולא דרסטיים באורח החיים. תחילה ברמת האוכל, אחר- כך ברמת הסביבה ורק בשלב מאוחר יותר בחשיבה. השינויים הקטנים מאפשרים לשמר תחושה של המשכיות, ואז אין חזרה דרמטית לזלילות חסרות גבולות במסגרת הצורך לחזור להרגלים הישנים.

סיבה נוספת היא האמירה "מגיע לי"

נכון. מגיע לי! אבל מה מגיע לי? לאכול את העוגה ולהרגיש רע?-לקחת את האוכל כפיצוי על משהו ולהוסיף עוד סיבה להרגשה רעה?-מגיע לי לשנוא את עצמי?-מגיע לי להתלבש לא כמו שאני אוהבת? –מגיע לי להראות יותר מבוגרת?- מגיע לי להיות לא מרוצה מעצמי?

 זה מה שמגיע לי או שמגיע לי להרגיש טוב! מגיע לי להיראות טוב! מגיע לי ללבוש בגדים שאני אוהבתֱ! מגיע לי להרגיש רצויה, נחמדה, מאושרת, אהודה ואהובה! הכי מגיע לי זה להסתכל במראה ולראות מה שאני אוהבת!

 

אלה משתמשים באוכל כפיצוי – "היה לי יום קשה אז מגיע לי אוכל טוב והרבה" או להפך – "קיבלתי קידום בעבודה אז מגיע לי לחגוג על אוכל." אלו אותם אנשים, כמו רובנו שלא יודעים לחגוג בלי אוכל. המילה – חגיגה – היא בעצם מילה נרדפת למילה אכילה!הדרך אותה הם צריכים לעשות היא לשמור לא להגיע לחסכים. אפשר בהחלט לאכול גלידה ביום קשה, לא יקרה כלום. אבל לא חייבים ליטר וחצי גלידה, אפשר להתענג גם על כדור או שניים. עם הזמן הם לומדים להיעזר בפיצויים שאינם מתחום האוכל.