מה הקשר בין ירידה במשקל להמנעות ממחלות חורף?

17/11/2018, מאת מיכל אור רודיך - דיאטניתמה הקשר לירידה במשקל ומחלות חורף או וירוסים עונתיים?

מה הקשר בין ירידה במשקל להמנעות ממחלות חורף?

הימים האחרונים הביאו איתם, חוץ מרוחות עזות ומעט גשם פה ושם, גם שפע של מחלות טרום חורף. וירוסים הפוגעים במערכת הנשימה, וירוסים של מערכת העיכול ובקיצור – לא מעט ימי מחלה לנו ולילדים.
 מה יעזור גם לרדת במשקל וגם לשמור מפני מחלות, חוץ מלרחוץ ידיים, לא להעמיס על מערכות הגוף ואיך לעודד את מערכת החיסון ?
אנטיאוקסידנטים או נוגדי חימצון הם שחקנים ראשיים בשמירה על מערכת חיסון תקינה והמנעות ממחלות ויראליות. פרוביוטיקה וחומרים אנטי ויראליים גם הם חשובים במיוחד בתקופה זו של השנה. כדי לזכות ליתרונות תזונתיים גם במטרה לרדת טוב ומהר יותר במשקל, כלומר לשפר את חילוף החומרים ולעודד שריפת שומנים וגם להיות עמידים ככל שאפשר מול הוירוסים מומלץ לבחור בקפידה את התפריט ואת איכות המוצרים עצמם. הנה מספר דוגמאות של גם וגם:

לימון
ירידה במשקל: מחטא ומסייע לעידוד פירוק רקמת שומן, מסייע בעיכול תקין מסייע לייעול תהליך ירידה במשקל.
מערכת חיסונית ומניעת מחלות חורף: אנטי ויראלי ונוגד חימצון יעיל.


חומצה לאורית
ירידה במשקל: חומצה לאורית היא חומצה רוויה בינונית אשר מקורה בקוקוס. חומצה זו מסייעת בשריפת יותר קלוריות ובכך מסייעת לירידה במשקל.
מערכת חיסונית ומניעת מחלות חורף: במחקרים קלינים העוסקים במחלות זיהומיות ומחלות ויראליות במיוחד, נמצא כי חומצה לאורית הינה בעלת אופי אנטי ויראלי מובהק ועל כן היא בהחלט חשובה בטיפול הכולל  למניעת מחלות חורף וחיזוק מערכת החיסון.
חומצה לאורית ניתן למצוא או בשמן קוקוס ושומן קוקוס או כתוסף תזונה הנקרא לאוריצידין.


פירות יער
ירידה במשקל: תות שדה נמצא יעיל בסיוע למניעת תנגודת אינסולין, אוכמניות נמצאו מעודדות חילוף חומרים בכלל ומסייעות לפירוק שומן בטני במיוחד. בפירות יער יש סיבים תזונתיים המסייעים לעיכול ולירידה במשקל.
מערכת חיסונית ומניעת מחלות חורף: בפירות יער ישנם נוגדי חימצון רבים, ויטמינים ומינרלים אשר יחד מאפשרים טיפול ומניעה של מחלות בכלל ומחלות חורף ויראליות בפרט.


פרוביוטיקה
ירידה במשקל: במחקרים קליניים שונים משנות התשעים המאוחרות ועד היום ניתן למצוא הוכחות רבות לכך שתוספת פרוביוטיקה על בסיס קבוע יכולה לסייע גם בירידה במשקל לאורך הדיאטה וגם לסייע לשמור על משקל תקין לאורך מספר שבועות לאחר הדיאטה, כאשר מתאזנים על ממוצע של 1800 קלוריות בנשים שהתפריט לירידה במשקל הייה סביב 1200 קלוריות. עוד מצאו כי זן ספציפי – לקטובצילוס רמנוס, נמצא יעיל במיוחד לירידה במשקל בכלל ובשומן בטני במיוחד. תוספי תזונה המכילים פרוביוטיקה לרבות לקטובצילוס רמנוס ניתן למצוא על מדפי החנויות כשהמועדפים לדעתי הם: לקטובצילוס של חברת now, מגה פרוביוטיקה של חברת גרמזה ומוצרי פרוביוטיקה שונים של אלטמן.

ארבעת הדוגמאות מראות בבירור כי יכול להיות קשר בטיפול בירידה במשקל וטיפול מניעתי במחלות חורף. בנוסף חשוב לזכור כי דיאטה כרוכה בשינוי תזונתי שעלול להחליש את הגוף בתקופה הראשונה ולכן חיזוק מערכת החיסון תהייה אחת ממטרות המשנה החשובות בהרכב התפריט. בחירת מזונות בעלי משמעות כפולה זו יכולה לסייע בצורה יעילה "שני צפרים" יחד.

 
לבריאות