השמנה אצל ילדים

07/07/2015, מאת אפרת באלס מאמנת כושר אישית

אחד מכל חמישה ילדים בארץ סובל מהשמנה.

איך מתמודדים עם התופעה ואיך מקנים לילדינו הרגלי אכילה נכונים, במיוחד בזמן החופש הגדול

השמנה אצל ילדים

לנו ההורים השפעה עצומה על ילדינו. זה מתחיל בחינוך, התנהגות ומגיע עד לצלחת האוכל ולהקניית הרגלי אכילה. אז מה הם המצבים איתם אנחנו מתמודדים ביום יום ואיך אנחנו יכולים להוות מודל אישי לילדים:
מה עושים כאשר הילדים שואלים "אמא, למה את לא אוכלת"?
כאשר יוצאים לארוחה משפחתית או לבילוי ומגיעים לשלב הקינוחים, פעמים רבות אנחנו האימהות נמנעות מאכילת הקינוח בשל דיאטה. כאשר הילדים שואלים אותנו מדוע אנחנו לא אוכלות, סביר להניח שנפטור זאת ב"אני בדיאטה, זה משמין". זהו מסר מאוד מוטעה להעביר לילדים. נכון שישנם מאכלים משמינים, אשר אנחנו מנסים להימנע מהם, אך המסר הנכון יותר שעלינו להעביר לילדים הוא שלא אוכלים אם לא רעבים. משמע, אפשר להזמין כדור אחד קטן של גלידה ולטעם ממנו, מבלי לסיים אותו או שאפשר לומר לילדים כי אנחנו לא רעבים, על כן אנחנו לא אוכלים. העברת מסר כזה, מבהירה לילדים כי קודם כל מותר ואפשר לאכול הכול, גם אם רק טועמים ולא חייבים לסיים וגם כי אם לא רעבים אז לא אוכלים.

מי מאיתנו לא משתמש במשפט הבא: אם תסיים את האוכל תקבל קינוח"
אז נכון שאנחנו רוצים לשכנע את הילדים לאכול ירקות ומגוון רחב של אוכל, שלא לדבר על לסיים את כל המנה, אך חשוב לא להתנות זאת ב"פרס". על הילדים ללמוד לאכול אוכל מגוון גם בלי קינוח או "פרס בסוף הארוחה. הם יכולים לקבל קינוח או ממתק גם בזמן ארוחת הביניים ולא רק בסוף האוכל. כך תפרידו בין ההתניה של אוכל ופרס.

מעירים לילדים לא לאכול יותר מידי?
גם אם אתם חוששים שהילדים אוכלים כמויות אוכל גדולות מידי- אל תעירו להם על כך בכל הזדמנות. הדבר עלול רק להזיק להם, במיוחד בטווח הארוך ועלול בסופו של דבר לגרום להם להפרעות אכילה. בכל אחד ואחד מאיתנו, טבועה יכולת וויסות האוכל ושליטה על כמויות עוד מינקות. הראו לילדים שאתם סומכים עליהם, לדעת מתי הם שבעים ומספיק להם האוכל ומתי הם צריכים ודורשים יותר. 

מרבים להשתמש בבית במשפטים כמו "אני לא אוכלת את זה, זה משמין"?
הילדים שלנו קולטים הכול! כל מה שאנחנו אומרים, ואיך שאנחנו מגיבים. כאשר נאמר על מאכלים מסוימים כי הם "משמינים" הם קולטים זאת. נסו להשתמש במונחים בריאים יותר ולומר כי מאכלים מסוימים אינם בריאים, או שהם מזיקים לשיניים ועל כן כדאי לאכול מהם מעט.

לכולנו חשוב שהילדים יאכלו בריא, אך האם אנחנו משמשים להם כדוגמא אישית?
רוצים שהילדים שלכם יאכלו בריא? זה טוב ויפה, אבל איזו דוגמא אישית אתם משמשים להם? דורשים מהילדים לאכול סביב השולחן אך אתם אוכלים מול הטלוויזיה? רוצים שהם יאכלו אוכל מזין אבל אתם אוכלים ג'אנק פוד? זה לא עובד! אם אתם רוצים שהילדים יאכלו בריא, אתם צריכים לשמש להם דוגמא אישית.

משתמשים באוכל להרגעה או השתקה?
מי מאיתנו לא מכיר את הסיטואציה הבאה: הילד בוכה ואנחנו דוחפים לו ליד ביסקוויט או שוקולד, רק כדי שהוא יירגע? אוכל הוא לא אמצעי להרגעה והוא לא אמור לנחם! אם הילד בוכה, חבקו אותו, דברו איתו, הרגיעו אותו- אין שום קשר לאוכל. תנתקו את ההתניה הזו בין אוכל לרגש.