הסידן בדיאטה שלנו

19/08/2014, מאת אפרת באלס מאמנת כושר אישית

עד כמה חשוב הסידן בתזונה שלנו

אילו מזונות עשירים בסידן והאם באמת מוצרי חלב הם המקור העיקרי על מנת לספק אותם לגופנו.

הסידן בדיאטה שלנו

כמה סידן אנחנו באמת צריכים ביום?
ההמלצה על צריכת סידן משתנה ממדינה למדינה, כאשר ארה"ב מובילה כהרגלה עם המלצה על צריכת סידן יומית של כ- 1300 מ"ג ביום לאנשים מעל גיל 50, אחריה ישראל עם המלצה של 1200 מ"ג ביום ואילו במדינות אירופה ההמלצה היא סביב ה -800 מ"ג ליום, כאשר בבריטניה ההמלצה היא ל 700 מ"ג ביום בלבד, שזה כמעט חצי מכמות ההמלצה היומית בארה"ב.
שנים הרגילו אותנו שאי אפשר בלעדיהם, שהם טובים לבריאות שלנו ותורמים לגדילה שלנו. מחקרים חדשים דווקא טוענים אחרת. יותר ויותר מחקרים מראים לאחרונה שלחלב פחות ופחות חשיבות כספק הסידן העיקרי שלנו ושיש הרבה תחליפים מן הצומח אשר יכולים לספק לגוף שלנו את כמות הסידן לו הוא זקוק. 

מה התחליפים?
אם נאכל 3 מוצרי חלב ביום, שזו ההמלצה היומית בתפריט תזונה בריא ומאוזן – כמות הסידן שנקבל תהיה רק כ 600 מ"ג, שזו רק כמחצית מההמלצה היומית  לצריכת סידן בארץ. לכן כדאי להיות מודעים לתחליפים הצמחיים, שבעצם יכולים להוות את כל אספקת הסידן היומית שלנו.
לדוגמא: בכוס שעועית לבנה אחת בלבד יש כ 160 מ"ג סידן. אם נחליט לאכול ארוחת בריאות הכוללת 100 גרם טופו כמנה עיקרית, תוספת של בטטה, ברוקולי ושעועית ירוקה, מלווים בסלט של עלי רוקט עם שומר, פטרוזיליה ורוטב טחינה גולמית ולקינוח נאכל תפוז, 2 תאנים מיובשות וחופן שקדים – נקבל כמות סידן של 1000 מ"ג וזה מבלי להזכיר חלב בכלל.
ומה לגבי הספיגה?
אז יגידו הספקנים נכון, אפשר לספק לגוף את כמות הסידן היומית ללא מוצרי חלב, אך מה לגבי הספיגה של הסידן ממוצרים אלה? אז מסתבר, שהספיגה מירקות ירוקים כגון עלי רוקט, ברוקולי וכרוב היא מהגבוהה ביותר – בערך פי שניים מהספיגה של מוצרי חלב.
עכשיו עליכם רק להחליט מאיזה מקור תרצו לספק לגופכם את הסידן- מן הצומח או מהחי.