מדריך הקמח

15/07/2014, מאת אפרת באלס מאמנת כושר אישית

שיפון? כוסמין? חיטה מלאה? איפה הימים שקמח היה אחד, לבן ופשוט

איזה קמח הכי בריא? איזה קמח הכי מומלץ לדיאטה ולירידה במשקל? מורי נבוכים למחלקת הקמחים.

מדריך הקמח

היו תקפות ששימוש בקמח משמעו היה קמח חיטה לבן, שכיום ברור כבר לכל שהוא פחות בריא, משמין ולא משביע לאורך זמן. על כן לצרוך דגנים וסוגי חיטה קלים יותר לעיכול כמו כוסמת, חיטת דורום, כוסמין, שיפון, דוחן, שיבולת שועל ועוד.
בניגוד לקמח החיטה הלבן- לקמחים מהדגנים הללו מדד גליקמי נמוך ועל כן הם משמינים פחות ובריאים הרבה יותר. כמובן שכבונוס אנחנו מקבלים טעמים חדשים וגיוון לתפריט התזונה היומי שלנו.

קמח שיפון
השיפון הוא דגן שמאוד דומה לחיטה וההמלצה היא כמובן לעשות שימוש בקמח שיפון מלא ולא מעובד, על מנת לקבל ויטמינים ומינרלים כגון זרחן, מגנזיום ועוד. הוא מכיל גלוטן ומצוין לכבד בגלל תכולת הסיבים הגבוהה שבו.

קמח כוסמין
הכוסמין הוא זן של חיטה קדומה והוא אף מוזכר במקורות. ניתן לעשות בו שימוש לכל תפקיד. אפשר להמיר אותו בכל מתכון של לחם, מאפה או עוגה ולזכות בפריכות, טעם משודרג ותוצאות מצוינות מגוון המוצרים שניתן למצוא מקמח כוסמין הם רבים ומגוונים, החל מלחמים, קרקרים, פירורי לחם ועוד.

קמח תירס
קמח תירס הוא סוג קמח אשר נטחן מתירס מיובש והוא נחשב למזון בסיסי. ניתן להכין ממנו מאכלים כמו לחם תירס, ממליגה, טורטייה, טאקו ועוד והוא משמש אף להכנת משקאות.
קמח תירס שגרוס באופן דק במיוחד מכונה "קורנפלור"‏.

קמח חומוס
קמח זה הוא למעשה חלבון של גרגרי החומוס ובמטבח ההודי הוא מהווה את הבסיס לאפייה, לחמים, עוגות, עוגיות וממתקים.

קמח טף
הכוכב החדש של התזונה הבריאותית. הוא מופק מדגן בשם טף, מקורו באתיופיה, הוא אינו מכיל גלוטן והוא עש בערכים תזונתיים

קמח כוסמת
אל תתבלבלו- זה לא הקמח מהשורות למעלה. גרגרי הכוסמת הם בעלי טעם מודגש וכל מי שאוהב את הטעם הזה, יכול לעשות בהם שימוש בתבשילים ואפילו במתכונים של קרפים ומאפים.

קמח אורז
ישנם סוגי קמח אורז לבן וקמח אורז מלא והוא אחד מהמרכיבים העיקריים במטבח ללא הגלוטן.
קמח אורז מאוד יעיל בעיבוי של מתכוני רטבים, אך הוא מצוין גם באפייה וניתן להכין ממנו פשטידות מצוינות.