"דיאטה ככלי טיפולי יעיל נגד הפרעות אכילה מגוונות"

10/07/2014, מאת אפרת באלס מאמנת כושר אישית

הפרעת אכילה נפוצה יותר ויותר בעשורים הנוכחיים.

תרבות השפע שלנו והסגידה לרזון וליופי גורמים לא אחת לתפיסה אידיאלית ולא ריאלית של מודל הגוף והיופי שלנו, כאשר הקורבנות העיקרי הם בני נוער, בעיקר בנות ונשים צעירות.הפרעת אכילה מוגדרת כאכילה בלתי סדירה. הדבר יכול להתאפיין בהרעבה עצמית, התקפי אכילה בלתי נשלטים, עיוות בדימוי הגוף או שאיפה מוגזמת לרזון. כל אלה עלולים לגרום לנזקים משמעותיים ולעיתים אף בלתי הפיכים הן פיזיולוגיים והן נפשיים.
הפרעות האכילה נגרמות ומושפעות ממספר גורמים, ביניהם גורמים גנטיים, חברתיים, תרבותיים, משפחתיים ואישיותיים.
בעשורים האחרונים הולכת וגוברת התופעה של התפתחות הפרעות אכילה בשל העיסוק הרב שלנו במראה החיצוני ובשל התפתחות תרבות הרזון כמודל ליופי אשר מאפיינת כל כך את החברה המערבית.
רוב הסובלים מהפרעות אכילה הן נשים ונערות, אך קיים אחוז לא מבוטל של גברים ונערים הסובלים גם הם מהפרעות אכילה.

דיאטה היא אורח חיים, כלל המזון הנצרך על ידי האדם. בשפת היום-יום, אנו מתייחסים למילה דיאטה בהקשר של הרזיה. דיאטה אם כן היא תזונה נכונה ובריאה, המותאמת בצורה אינדבידואלית לכל אחד ואחד, בהתאם לנתוניו האישיים ואורח חייו.
כאשר נער או נערה בוחרים בדיאטה ומנסים להשיל מספר קילוגרמים ממשקלם, הם לרוב יציבו לעצמם מטרה ויעד נורמאליים ויפסיקו את תהליך הדיאטה והירידה במשקל כאשר הם יגיעו למשקל הרצוי וניתן יהיה להבחין בשינוי ושיפור משמעותי בדימוי הגוף שלהם, לעומת אלה הנמצאים בקבוצת סיכון של הפרעות אכילה ואז אפשר יהיה להבחין בשינויים במצבי הרוח, מאי שביעות רצון מהמשקל ומדימוי גוף ירוד.
סוגי הפרעות האכילה
הסמנים הבולטים להתפתחות הפרעות אכילה הם עיסוק כפייתי באוכל, הימנעות מאכילה בחברה, אכילה איטית, אכילה בשעות קבועות, הופעה של תופעות פיזיולוגיות כגון חולשה, סחרחורות, עייפות, הפרעות שינה, חום גוף נמוך, דופק איטי, נשירת שיער, ציפורניים סדוקות, עור יבש,  בעיות מעיים, שינויים הורמונאליים ועוד.
כאמור, הפרעות האכילה הן רבות, אך אנו נתמקד בבולטות ובידועות שבהן- האנורקסיה והבולימיה.

אנורקסיה נרבוזה מאובחנת כאשר משקל הגוף הוא מתחת למינימום הנורמאלי ביחס לגיל ולגובה, כאשר יש פחד עצום מעלייה במשקל או השמנה למרות שאותו האדם נמצא בתת משקל, עיוות בדימוי הגוף עם השפעה ניכרת על המשקל. אצל בנות סימן ניכר נוסף להתפתחות אנורקסיה היא אי הופעת מחזור סדיר או אי הופעת מחזור בכלל, בתקופה של לפחות שלושה חודשים.

בולימיה נרבוזה מאובחנת כאשר יש התקפי אכילה חוזרים בפרק זמן קצר עם כמות מזון גדולה בהרבה ממה שאותו אדם היה אוכל במצב נתון אחר ותחושה של אובדן שליטה על האוכל בזמן ההתקף, שימוש בחומרים משלשלים, הקאות ופעילות ספורטיבית מרובה. ניתן יהיה לקבוע שמדובר בבולימיה כאשר התקפי האכילה יופיעו לפחות פעמיים בשבוע בתקופה של לפחות שלושה חודשים.


דרכי הטיפול והשפעת הדיאטה ככלי טיפולי
דרכי הטיפול בהפרעות אכילה הן מגוונות ותלויות בסוג הפרעת האכילה ובמצב בו נמצא הסובל מההפרעה. הטיפול יכול להיות ברמה הביתית ואז על כל בני המשפחה ועל הסביבה הקרובה של החולה להתגייס למערך הטיפולי. המשפחה והחברה משמעותיות מאוד בתהליך הטיפול, הן יכולות ליצור סביבה חמה ואוהבת שתביא את החולה לידי הבנה שהוא לא זקוק למחלה כדי לזכות באהבה ותשומת לב. שיטת הטיפול אפשרית בקהילה נקראת "אשפוז ביתי", ובה החולה מתפקד במעין תנאי אשפוז בתוך הקהילה.
טיפול נוסף הוא אשפוז בבית חולים. כיוון שהפרעות אכילה יכולות לגרום בסופו של דבר לסכנת חיים ואף למוות, לעיתים הטיפול יחייב התערבות רפואית ואשפוז במחלקה פסיכיאטרית או במחלקה להפרעת אכילה, כאשר הטיפול יהיה בשני מישורים: פיזי ונפשי. מטרת הטיפול תהיה להחזיר את המטופל למשקל התקין הן בהתאמת תפריט אישי או במידת הצורך בשימוש בהאכלה בכפייה- זונדה. באותה  העת יהיה טיפול בעיצוב התנהגות שמטרתו לחזק התנהגויות חיוביות.