חג שבועות לבן מהאדמה

27/05/2014, מאת אפרת באלס מאמנת כושר אישית

אפשר להכין ארוחת חג לבנה וחגיגית ממרכיבים בריאים שהם לא רק מוצרי חלב.

בואו להכיר את הירקות הלבנים שיהפכו את ארוחת חג השבועות שלכם לחגיגית ובריאה.

חג שבועות לבן מהאדמה

סידן רב מצוי במזון הטבעי: בירקות, פירות, אגוזים, זרעים, קטניות ובמיוחד בירקות עליים. הסידן ממקורות אלו נספג בגוף באופן מיטבי בעיקר כשהוא מגיע יחד עם שומנים טובים מהצומח כמו שומן המצוי בזרעים ואגוזים שאינם קלויים.

אז מי הם הירקות הלבנים?
גזר לבן, שורש סלרי, שום, כרישה, בצל שאלוט, תפוחי אדמה, כרובית, קולורבי, לפת, זנגוויל, עולש, ארטישוק ירושלמי, חזרת , פטריות, בצל.
המיוחד בירקות הלבנים הוא תרכובות הגופרית המצויות בהם יכולת נוגדת חמצון גבוהה.
לתרכובות הגופרית יש תכונות ריפוי מצוינות והן נמצאות בעיקר בבצלים, עירית, כרישה ושום. הגופרית מסייעת בהקטנת מחלות סרטן המעי הגס, הושט והשד וכן במניעת קרישת דם בלתי רצויה. כמו כן יש לה חלק חשוב בחילוף חומרים של חלבון והיא מסייעת לפינוי תקין של מוצרים מהחי. שילוב של סלט ירקות המכיל שום ובצל, מייעל את תהליך העיכול ואף מסייע להרזיה. הגופרית גם מחטאת את הדם, עוזרת להתנגד לחיידקים, מעודדת ייצור והפרשה של מיצי מרה ומטהרת מרעלים.
הבצל לדוגמא הוא מקור מצוין לכרום וקוורציטין. הכרום נחוץ לחילוף חומרים של סוכרים וחומצות שומן ומוריד כולסטרול כללי, הקוורציטין מנטרל רדיקלים חופשים, נלחם בנגיפים שונים, אנטי דלקתי וקשור להורדת שכיחות התקפי לב חריפים וכל סוגי הסרטן.
שום הוא התרופה האולטימטיבית לדלקות, וירוסים, הוא קוטל חיידקים, מגן מפני סרטן המעי הגס, עשיר בויטמין C  וסלניום שטובים למניעת סרטן המעי הגס. קיצוץ השום משחרר את האליצין שבו ומייצר מזון אנטיביוטי רב עוצמה.
תפוחי אדמה חשובים לאיזון לחץ הדם בזכות האשלגן הרב שבהם ולכן מומלצים לסובלים מלחץ דם גבוה.
בסיס לבן נוסף למנות חגיגיות לחג יכול להיות: קינואה, אורז מלא, פסטה מאורז מלא שמהן אפשר להכין מגוון סלטים, תבשילים או קינוחים או דפי אורז מהם ניתן להכין רולים צמחוניים, ממולאים או רולים מתוקים.

רעיונות למתכונים לבנים:
מהכרובית ניתן להכין מרק, לביבות, מגוון סלטים, פשטידות, אנטיפסטי.
מירקות השורש ניתן להכין פירה, מרקים, פשטידות, לביבות, אנטיפסטי.
מהפטריות ניתן להכין סלטים, קציצות צמחוניות, פשטידות, ממולאים בתנור.
אם כך, אפשר לערוך שולחן מפואר מירקות לבנים לערב שבועות ולחזק את הבריאות באופן טבעי וגם לשמור על משקל תקין.