איך להפוך את המטבח שלנו לבריא יותר

11/03/2014, מאת אפרת באלס מאמנת כושר אישית

לקראת פורים אנחנו מנסים לעזור לכם לגלות את המזונות שהתחפשו לבריאים

אנחנו מנסים להיות בריאים כל הזמן ולשפר את התזונה שלנו. ממה כדאי לנו להימנע ומה כדאי לנו להעשיר בתפריט היומי שלנו.

איך להפוך את המטבח שלנו לבריא יותר

הכול מתחיל מהמעטפת
הכי מומלץ זה מזון כמה שיותר טבעי ולא כזה שעבר תהליכי ייצור, שימור ונמצא חודשים רבים על מדפי המרכולים. אז נכון שלא תמיד זה אפשרי ופעמים רבות אנחנו נאלצים להשתמש במזונות קנויים ומוכנים ויש כאלו שהם אפילו טובים. אם כבר הגענו למצב בו אנו משתמשים במוצרים הללו, חשוב מאוד שנשים לב לשני דברים עיקריים: מהי רשימת המרכיבים התזונתיים ומהם הערכים התזונתיים של המוצר. המרכיב שמצוי במוצר בכמות הגדולה ביותר מופיע בתחילת הרשימה והאחרים מופיעים בסדר יורד, על-פי משקלם. אז אם תווית המוצר שלכם מתחילה במלח או סוכר- זהו המרכיב העיקרי שיש במוצר אותו אתם תאכלו. ראו הוזהרתם.
בכלל מומלץ בהקשר זה שהמוצר אותו אנחנו בוחרים וקונים יהיה מורכב מכמה שפחות מרכיבים תזונתיים ואם המוצר מכיל יותר מחמישה מרכיבים- מומלץ שתבחרו במוצר אחר.

הסוכרים במזון שלנו
אם אחד ממרכיבי המוצר אותו אתם מעוניינים לצרוך הוא סוכר - על כל נגזרותיו השונים, כולל סוכר קנים אורגני, דבש, אגבה, סירופ מייפל או מולסה- מומלץ לא להשתמש במוצר. הדבר נכון גם לגבי אורז לבן וקמח לבן, שפועלים בגוף בדיוק כמו הסוכר. אם אתם נתקלים במוצרים אשר מכילים סירופ תירס ורוב המוצרים המעובדים והתעשייתיים מכילים סירופ זה – הרי לכם מרכיב תזונתי אשר עשיר בפרוקטוז שהוא הסוכר הנוזלי הזול והמתוק ביותר והדבר מעיד כי לפניכם מוצר מעובד ולרוב דל באיכותו.

שומנים ושמנים
הימנעו מכל מוצר מזון שעל התווית שלו מופיעות המילים "שומן מוקשה למחצה". אלו הם שומנים שומני טרנס, שמנים צמחיים שהפכו למרגרינה או שומן מוצק באמצעות תהליכים כימיים. הם טובים להארכת חיי המדף של מוצרים רבים, אך מחקרים הוכיחו כי הם גורמים למחלת לב, לסוכרת ולסרטן. במדינות רבות בעולם יש איסור על שימוש בשומני טרנס- ולא בכדי.
כמו כן מומלץ להימנע מכל שמני הבישול המזוקקים, כמו שמן תירס, שמן סויה וממזונות מטוגנים.

חומרים משמרים, צבעי מאכל וממתיקים מלאכותיים
הימנעו ממוצרים המכילים חומרים משמרים, תוספים מלאכותיים, צבעי מאכל וחומרי טעם טבעיים או משפרי טעם כמו מונוסודיום גלוטמט (MSG). הימנעו גם מכל המוצרים שמכילים ממתיקים מלאכותיים מכל סוג שהוא: אספרטיים, ספלנדה, סוכרה-דיאט, סוכרלוז, קסיליטול, סורביטול וכו'. ממתיקים מלאכותיים אלו מגבירים את תחושת הרעב, מאיטים את חילוף החומרים, גורמים לגזים ומובילים לאגירת שומן.