השמנה, בעיית האלף האחרון

30/10/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך" היפוקרטס

השמנה, בעיית האלף האחרון

כולנו יודעים שההשמנה היא בעיית האלף האחרון. כמות השמנים בעולמנו עלתה מאד. . ילדינו שמנים, הם סובלים ממחלות של הגיל המבוגר. זו כבר מאין "נורמה" לראות ילדים שסובלים מבעיות של כבד שומני, לחץ דם גבוה מסוכרת של מבוגרים ( סוג 2), בעיות של כולסטרול גבוה, טריגליצרידים בדם  ועוד.  מחלות שלפני שנים אפילו לא ניסינו לחפש אצל הילדים . ילד שמן סובל מבעיות חברתיות, מנידוי חברתי ומהרגשה של חוסר מסוגלות. ממש לא נעים.
משרד החינוך, נדמה לי,סוף סוף  מרים את הכפפה. אני מאד מקווה שתזונה, פעילות גופנית והיגיינה ייכנסו למערכת החינוך. ומשם "יעלו" למעלה, אל ההורים ואז יבינו ההורים שמומלץ להכין לילדים אוכל בריא וטעים בכריכים לבית הספר, לדוגמה  פירות וירקות, במקום עם חטיפים ומתוקים.

אני מאד מקווה שגם הרפואה הקונבנציונלית תתחיל להאמין שלפני תחילת פרוצדורות רפואיות שונות כדאי להתחיל בדבר הפשוט ביותר, הזול והנגיש יותר – עמידה על שינוי הרגלי חיים תזונה. (קשה לשכנע אנשים לשנות אורח חיים ברגע שהרופא עצמו לא מאמין בכך. כאשר הרופא נותן מיד את התרופה. אנשים לא כל כך רוצים להתאמץ. הרבה יותר קל לבלוע תרופה).  השאיפה היא שרופאים ימשיכו להיות יועצי הבריאות אך חובה שילמדו על האמצעי הראשוני למניעת  מחלות עד כמה שאפשר– התזונה
שנסגל לעצמנו אורח חיים מסודר, שנלמד לבשל לעצמנו אוכל בריא וכשנצא לאכול בחוץ - נעדיף מסעדות שמקפידות על בישול בריא.
חשוב שגם התקשורת תשתף פעולה עם השומרים על בריאותם ותזונתם. אחר הצהרים כל הערוצים מלאים תכניות בישול. אין אף תכנית שעוסקת בבישול בריא וטעים. אנשים מבינים מכך שאוכל טעים חייב להיות לא בריא – מוצף שומנים וקלוריות. אצלנו בבית אוכלים רק אוכל טעים אך הוא מאד בריא.
שנלמד את ילדינו ונלמד בעצמנו לשתות. ובעיקר מים. מים הם השמפניה של הטבע, הם משקה עננים הם טעימים ובריאים וזה רק עניין של הרגל. שנפחית את צריכת הסוכר והקמח הלבן שמובילים לרוב המחלות הכרוניות.
חשוב גם שנלמד לזהות איזה מאכלים מזיקים לכל אחד ואחד מאתנו ונלמד להימנע מהם. לכל אדם יכולה להיות רגישות למאכל מסוים. ברגע שמצליחים לזהות מהו הכי כדאי להימנע ממנו ולא לסבול.

לגבי נשים הרות – מומלץ להן לאכול בריא בכדי לתת נקודת פתיחה טובה לתינוק!.
השאיפה הגדולה היא שיהיה לנו המידע הנכון כיצד לעשות את השינוי ושיהיו לנו תעצומות הנפש כדי לבצע אותו ושנקדים לעשות את השינוי הדרוש לפני שהמחלות יפרצו לחיינו.
שבכל העולם יוקצו תקציבי מחקר גדולים לא רק לתרופות אלא גם למחקר על מזונות והרגלי חיים בריאים.
שנהיה סלחנים לעצמנו מדי פעם בפעם כשאנו חוטאים בתזונתנו, ובתנאי שנעשה זאת במידה ראויה !