אופטימיות = בריא ואולי אפילו רזה יותר!

07/08/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטהכולם מדברים כעת על חשיבה חיובית. על אופטימיות. על שמחה. אותם גורמים שמעניקים לנו, לדברי האנשים, חיים בריאים יותר, ארוכים יותר ונעימים יותר. האומנם?

אופטימיות   =     בריא ואולי אפילו רזה יותר!

אז מה היא בעצם האופטימיות?  האם נולדים אופטימיים? האם זה גנטי? האם זה כדאי בכלל?.
יש החושבים שהאדם נולד אופטימי או פסימי והדבר בלתי ניתן לשינוי. יש החושבים שאופטימיות גובלת בטיפשות. יש החושבים שאין שום סיבה, בעולם הלא קל הזה, להיות אופטימי ואחרים שואלים את עצמם – מה ייצא לי מזה?
אז מה היא בעצם אופטימיות?
אופטימיות היא תפיסת עולם  הרואה בעולם מקום טוב במהותו. העולם הוא טוב עד שמוכח אחרת. כאשר אני נפגע ומתברר לי אחרת גם אז – מסתכלים על הרע, רואים אותו, וחושבים איך נעשה הכול בכדי לצמצם את הרע ואפילו, אולי, להרוויח ממנו.
איך זה מתחבר אלינו? איך זה יכול להשפיע על הדיאטה שלנו?

דיאטה זה לא משהו כל כך נעים רבים "נופלים" למסכנות של  "רק אני צריכה לוותר על כל המאכלים הטעימים. רק אני צריכה לעשות ספורט. רק אני צריכה להשקיע כל כך הרבה בכדי להיראות טוב. רק אני צריכה לאכול המון ירקות. ועוד....."  ואז החיים נראים הרבה יותר קשים. ממש כבד. אין אפשרות לנשום.
לעומת זאת אפשר להסתכל על העניין בדיוק מהצד השני. זה לא שקרה לי משהו מאד נעים. אבל זה קרה. איך אני יכולה להוציא מזה את הכי טוב. איך אעשה זאת עם חיוך על הפנים ולא עם "פרצוף תשעה באב.". חיוך מוביל את האחרים לחייך אליי, חיוך עושה שנעים להיות בחברתי. תנסו לחייך לפרצופכם במראה ותראו שאפילו חיוך מאולץ מוביל אותי לחייך חיוך אמיתי אפילו לפרצופי המחייך חיוך מלאכותי במראה. הרי אין לי אפשרות אחרת. אני רוצה מאד להיראות טוב, להתלבש יפה ולפי טעמי, להיות קלילה ולטייל המון. בכדי שאצליח אני חייבת לשמור על משקלי. הדרך לכך היא לאכול מעט פחות, אוכל בריא ולעשות פעילות גופנית – את זה אני חייבת לעצמי. אז אעשה זאת הכי טוב שאפשר. עם חיוך רחב על השפתיים. אנסה לשנות את נקודת המבט שלי על הדברים. אומר לעצמי שכול האנשים חייבים לאכול בריא, חייבים לעשות פעילות גופנית, חייבים לאכול פירות וירקות. רק שלא כולם מספיק אחראים, לא כולם מבינים זאת. כל הכבוד לי שאני אחראית, אני לוקחת אחריות על בריאותי ובריאות משפחתי. אצלנו בבית התזונה הרבה יותר בריאה כי אנחנו מבינים עניין. ותאמינו לי – אין כיף גדול יותר מאשר לראות את המשפחה שלי, נראים טוב, מרגישים טוב, יוצאים לספורט ביחד, יש עוד נושא משותף שלא קיים בכל משפחה! איזה כיף לי, רותי, שאני מסוגלת לרוץ עם שני ילדי ושתי כלותיי. (הם אמנם רצים יותר מהר אך הנושא הוא משותף.) או לשחות עם נכדיי בבריכה. ממש כיף!

ולמה כדאי להיות אופטימי? כי מחקרים רבים הראו שאופטימיים בריאים יותר, סובלים פחות מדיכאון, שומרים על עצמם ועוסקים יותר בפעילות גופנית, מצליחים יותר בתחום הקריירה ויש להם יותר חברים. ואיך נהיים אופטימיים? עצה שקיבלתי מחברים - יושבים בסוף כל יום ומחפשים את כל הדברים הטובים שקרו באותו יום. אם במקרה לא מצליחים למצוא דברים טובים אז  כותבים את כל הדברים הרעים ביותר שלא קרו באותו יום. לא תאמינו כמה דברים לא התרחשו בכלל.