הכוח המרכזי שמניע שינוי הוא אהבה

29/05/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטהאז איך משנים את הכרוניקה של הכישלון הידוע מראש בניסיונות לרזות?

הכוח המרכזי שמניע שינוי הוא אהבה

כתבה שקראתי השבוע בה כותבת לארה מהתכנית לרדת בגדול מלפני שנה – לרדת בגדול 4 עונת הזוגות, מאד דברה אליי. בדרך כלל אני לא כל כך מאמינה  שאפשר לעשות שינוי אמיתי בתכנית טלוויזיה  אך מי שממשיך לקבל עזרה ומוכן לעשות שינוי אמיתי מצליח! לראות אותה את לארה כיום זה ממש מדהים. ולקרוא את מה שכתבה ממש מעניין.
הדבר הבולט ביותר בעיניי היה העניין שכאשר מסמנים מטרה ועובדים קשה – מנצחים. מגיעים אליה, כאשר הם התחרו הטריאתלון הייתה לארה האחרונה שירדה מהאופניים אך היא החליטה לרוץ ולהשיג ועשתה זאת. הגיעה ראשונה ועקפה את כולם.
ומה היא אומרת לנו? היא מספרת שהמוטיבציה או התשוקה להשתנות מגיעה פעמים רבות כשהלב נפתח לקלוט אהבה. אוכל מפסיק להיות המאהב המושלם רק כשיש משהו אחר שממלא אותך ברגש ומזין את התאים הרעבים. הרבה פעמים אנחנו אוכלים ואוכלים, יודעים שזה מיותר ומקווים שהאוכל ימלא חללים חסרים או חסכים בלב או בנשמה. יש חור שחור בנשמה ונדמה לנו שהאוכל יכול למלא אותו, יש מן תחושה שהרגשות הלא מספקים ייעלמו, יטושטשו או אולי אפילו יתבהרו עם האכילה. אך מה לעשות? האוכל  לא ממלא את אותו חור שחור.  רק כשמקבלים מספיק אומץ להסתכל עמוק פנימה, מבינים שאוכל הוא לא הסיבה הישירה להשמנה – ולכן דיאטה לא יכולה להיות הפתרון להרזיה.
אחד הדברים שלמדתי כבר בשנות השבעים מוקדמות הוא שגודל הקיבה שלנו הוא כגודל האגרוף שלנו. אם אני מסתכלת על גודל האגרוף שלי אני מבינה שחצי מנה פלאפל יכולה למלא אותה, את הקיבה מקצה אל קצה. אמנם היא נמתחה כבר וגדלה אך כמות האוכל אותה הגוף צריך היא מזערית ביחס למה שאני מכניסה לתוכה. (ותחשבו על זה!). כולנו הרי נוטים לאכול יותר ממה שהקיבה שלנו צריכה וכל זאת למה?  על מנת להשביע את אותם רגשות שאוכלים אותנו מבפנים!!!

איך משנים את הכרוניקה של הכישלון הידוע מראש בניסיונות לרזות? אחת הטכניקות היא טכניקה פשוטה לאימון התודעה לשינוי הרגלים, תפיסות ופעולות שמונעות מאיתנו להשיג את המטרות שהצבנו לעצמנו. , אני , רותי אומרת  שגם טכניקה זו יכולה להיעזר בקטע הספורטיבי שלי – והיא לאמן את שריר המוח או שריר התודעה, הטכניקה מבוססת על חזרה קבועה על מסרים, עד שהם נהיים חלק בלתי נפרד מהתודעה שלנו. כתוצאה מהחזרה המתמשכת על המסרים החדשים לגבי אכילה, ניתן  לשנות את התפיסות והאמונות שלנו, ומכאן גם את הפעולות והתגובות שלנו – ומכאן הדרך לשינוי  המציאות שלנו קצרה ביותר.

מה שעוזר מאד לעשות שינויים ולשמר אותם הוא קטע האימון הגופני. אני, רותי, התמכרתי לשחייה ולמעט ריצה. כל פעם שקשה לי בבית עם האוכל אני יוצאת לשחייה בבריכה או לריצה קצרה.  הפעילות הגופנית עוזרת לי לשמור על בריאותי וצורתי. אני לא מאמינה על עצמי שאני עושה זאת אך אין דבר שעוזר לי יותר משחייה. איזה כיף! אני רואה גם את אחותי הגדולה שהחליפה התמכרות לאוכל בהתמכרות לפעילות גופנית ומרגישה נהדר. אני יודעת שקשה להתחיל הפעילות אך היא כל כך מתגמלת.... כדאי גם לכם לנסות! שיהיה בהצלחה!!!