אנחנו ואיכות הסביבה

15/05/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטהעד לפני זמן קצר לא התייחסתי כלל לנושא איכות הסביבה. לא נתתי דעתי לחשיבות הנושא ורק בזמן האחרון, בשנים האחרונות, נכנסתי לעניין יותר ויותר.

אנחנו ואיכות הסביבה

הכפר בוא אני גרה  נבחר כפיילוט בנושא איכות הסביבה והפרדת אשפה. אנחנו ממיינים את האשפה שבביתנו ל 12 תתי פחים. לא פשוט לנו. אבל יש תוצאות יפות. אני מרגישה נהדר כאשר אני חושבת שאני מכינה כדור הארץ נעים וטוב יותר לנכדים או לנינים שלי.
אחרי יום איכות הסביבה, כאשר כיבינו את האורות לשעה ואני הבנתי שגם אם אני עובדת בשעה הזו – זה מספיק חשוב לי שאעשה זאת גם בעבודה, הבנתי עוד המון דברים אחרים.
פתאום התחבר לי עד כמה השמירה על בריאות הגוף,  על ידי שמירה על מה שנכנס לתוך הגוף, לבין מה שקורה על הכדור שלנו.
לכאורה אין שום הקבלה אך כאשר מקדישים לכך מחשבה נוספת – המצב נראה שונה לגמרי. הכול מתחבר והכול נעשה ברור יותר.
אחד הפחים שבביתי הוא פח לדברים מתכלים. מותר לשים בתוכו אך ורק מוצרים אורגניים ומוצרים מתכלים. (לדוגמא שאריות או קליפות ירק או פרי, שאריות של אוכל שהילדים השאירו וכד'). מאותם חומרים אנשים עושים קומפוסט ומזבלים איתו את הגינות והשדות או לחילופין העציצים שיש אצל רובנו בבית. על ידי כך מחזירים את כל המרכיבים שנלקחו מהאדמה, לאדמה בכדי לטייב אותה. היות שאילו רק דברים אורגניים מתכלים הרי שאין בהם כמעט בכלל לא מה שיפגע או לא יפגע בכדור הארץ שלנו.

ולמה הדבר דומה ? – גם לגופנו עלינו לדאוג, ואולי אפילו מעט יותר מאשר לכדור הארץ. רבים מאיתנו לא מבינים עד כמה איכות המזון שאנו מכניסים לגופנו חשובה. הרי גם בגופנו נעשית בעצם אותה פעילות של מערכת העיכול, ואנו מחזירים לאדמה את חומרי הפסולת האורגניים שנשארים בקיבתנו. לא?
אמנם מציינים את יום כדור הארץ פעם אחת בלבד בשנה ומנסים "להגיע", להסביר זאת כך, בכדי שכול הציבור יבין שיש לשמור על הכדור. גם אצלנו מנסים להסביר לכול הציבור עד כמה חשוב להכניס לגופנו אוכל בריא מעט יותר ומים זכים יותר.
המטרה היא, בשני המקרים, להביא את הציבור להבנה שיש חשיבות רבה לשמור על כדור הארץ כמו לשמור על גופנו. אין חלקי חילוף ואם במקרה יש חלקי חילוף אזי הם יקרים להחריד! הרבה יותר קל לשמור שלא יתקלקל מאשר לדאוג לתיקון הכול כך יקר.
שימרו על הנכס היקר שכולנו קיבלנו למשמרת.  – גם על כדור הארץ וגם על גופנו! בהצלחה!!!