האם יש קשר בין השמנה ומגדר

08/05/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטהבאחד מהעיתונים המקצועיים בארץ, מצאתי כתבה שעסקה בנושאי מחלות ומגדר. כבר מזמן דובר על כך שהגיעו למסקנה שיש שוני רב גם בפיזיולוגיה של הגוף, בין גבר לאישה. ולמה זה חשוב לנו לדיאטה?

האם יש קשר בין השמנה ומגדר

נשים רבות משוענעות כי, לגברים הרבה יותר קל לרדת במשקל מאשר לנשים. ברוב המקרים כאשר האישה מתחילה לעשות דיאטה גם הבעל יורד במשקל וזה מתסכל. הוא לא מתאמץ, לא עובד קשה ויורד במשקל! 
לאחרונה החלו לחקור האם יש הבדל בין גברים ונשים גם ביחס להשמנה. מסתבר שיש הבדלים פיזיולוגים בין גברים ונשים המשפיעים על הבריאות, על מחלות מסוימות. בתחושת בטן ואולי אפילו יותר מכך, גברים צורכים וצריכים בכלכלתם יותר חלבונים מאשר נשים. לגברים  יש מערך שרירים גדול יותר, ברוב המקרים הם גבוהים יותר ושוקלים יותר ביחס לגובהם, ומכאן שהם זקוקים לכמות גדולה יתר של חלבונים.
ברור כבר היום  שתרופות מסוימות משפיעות בצורה שונה על גברים ונשים, ועל ההשמנה הנושא דורש מחקרים נוספים אך כבר היום יודעים, לדוגמה שהתרופה  אספירין ניתנת בהרבה מקרים כתרופה מונעת. מצאו שהיא משפיעה טוב מאד על הגברים ואילו בנשים ההשפעה, אם קיימת, היא ממש זניחה, מזערית. (אך נא לא להפסיק להשתמש בה בתרופה ללא אישור רופא!)

כאשר שואלים נשים ממה הן מפחדות שתמותנה, איזו מחלה מפחידה אותן ביותר – הרוב חוששות מסרטן השד. מסתבר שהרבה יותר נשים מתות ממחלות לב שונות מאשר מסרטן השד. דעה רווחת בציבור שנשים לא סובלות ממחלות הקשורות בלב. ומסתבר שגורם התמותה הראשוני בנשים הוא הלב.  ממחלות לבביות מתות הרבה יותר נשים מאשר מסרטן. בימי העיון הקודמים הוסבר הנושא  בכך שכאשר  אישה חשה מחושים בחזה, קודם כל היא עצמה משייכת  זאת ליום הקשה שעברה, אולי למצב של מתח או חרדה, היא תחכה מעט תנשום עמוק, אולי תנוח קצת, וזה יעבור. הרי יש לה מה לעשות. – לא? – מי יישאר עם הילדים? – מי יכין אוכל? – היא הרי לא סיימה את כל המטלות.  (עד שלפעמים זה מאוחר מידי)... ואם כבר היגיעה לבית החולים – לא מיד יכניסו אותה לבדיקת א.ק.ג. כי הרי נשים הן רגשניות, הן מוגנות מפני התקפי לב  בזכות ההורמונים שלהן. והן כידוע  היסטריות.  לעומתן כאשר גבר מגיע לחדר מיון עם מחושים בחזה הוא נלקח מיד לבדיקת א.ק.ג..

אפילו על הפסקת עישון דנו. לנשים הרבה יותר קשה להפסיק לעשן. וכן, נשים נפגעות יותר על ידי העישון. מאשר גברים. גם אלכוהול נספג אחר בגוף אישה והיא משתכרת הרבה יותר מהר. אם נשים וגברים ישתו בדיוק אותה הכמות האישה תשתכר הרבה לפני הגבר.
קיימת מסקנה אחת ברורה. חייבים לבדוק ולחקור את השינויים הללו ולא להתייחס לגברים ולנשים כאילו אחד הם. איזה תהליך מדהים – אנו הנשים רצינו, שאפנו, שיתייחסו אלינו כמו לגברים – בעבודה, בצבא וכד' ואילו כיום אנו מנסים לבדוק אם היה זה נכון או לא.  אין לי ספק שהרווחנו הרבה במלחמתנו על מעמדנו אך כמו בכול נושא – יש מעלות ויש חסרונות. המעלות גדולות אך כעת אנו עובדות הרבה יותר קשה – גם בית וגם קריירה-  זה מעניין הרבה יותר, מוסיף המון סיפוק אך גם הרבה ייסורי מצפון האם אני משקיעה מספיק בבית? האם אני מקדישה מספיק לעבודה? וזה בהרבה מקרים מוביל לאוכל ולהשמנה. שימו לב!!!