כמה קשה לשמור על המשקל

31/01/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטהאיך זה שאנשים רבים יורדים במשקל, שומרים על המשקל הנמוך אפילו עשר שנים ופתאום – עולים חזרה במשקל ועוד בתוספת?

כמה קשה לשמור על המשקל

פגשתי חברה שהנחתה סדנאות לירידה במשקל כשלושים או ארבעים שנים. היא לא היתה רזה אף פעם אך נראתה נהדר. פגשתי אותה לפני כשלוש שנים ולא האמנתי למראה עיניי. היום היא שמנה הרבה יותר מאשר לפני שירדה במשקל. אני נכנסתי ממש לחרדה. הרי אם זה קרה לה זה יכול לקרות גם לי. לא?
אז.... נזכרתי שהסבירו לי תמיד שהירידה במשקל היא מתנה שניתנת לי לשמירה. עלי להיות ענווה, לא שחצנית, לדעת שהמתנה הזו יכולה להעלם לה מהר מאד אם במקרה לא אשים לב אליה ואל מה שאני עושה. הכול בידיי אך יש גורמים נוספים שמנסים לקחת לי אותה.
אני ממש נכנסתי ללחץ. אחרי שכתבתי וסיכמתי לי מה הרווחתי מאותה ירידה במשקל – לא בא לי להשמין בחזרה. לא בא לי לחזור לממדים הקודמים. ואז התפרסם לו אותו מאמר בעיתון הארץ! שוב חזרתי לחששות. ומה החלטתי? החלטתי להמשיך ביתר מרץ לעשות כל מה שאני עושה היום ולא לתת לעצמי הנחות. חייבת להקפיד על כל מה שנכנס לפי. חייבת לקום לעשות פעילות גופנית. רוצה מאד להמשיך להכין סלטים טעימים ומרקי ירקות מדהימים – לכל יום ויום. ופתאום הבנתי שאין את הלוקסוס הזה לוותר לעצמי. אני חייבת להשקיע בדבר הכי חשוב לי, בבריאות שלי ובשמירה על המשקל שלי.


אני שומעת אתכם אומרים "כן, את יכולה כי את כבר מבוגרת ואין לך ילדים קטנים. יש לך זמן בבוקר לעשות פעילות גופנית,יש לך המון זמן להתייחס לכך כדבר הכי חשוב. אך מה איתנו? אין לנו זמן לנשום אז איך נכתוב כל מה שאנו מכניסים לפה? איך נעשה כל יום פעילות גופנת? הרי בערב אין לנו כבר כוח לנשום וצריך להתכונן ליום המחר – לדאוג לכביסה, לקניות, לבישולים, לניקיון הבית, לאסוף את כל הצעצועים ועוד... " ואין ספק שאתם צודקים. אך לפעמים הירידה במשקל היא כל כך חשובה לי שאני שמה אותה במקום מאד גבוה בסדרי העדיפויות שלי. כאשר אני מרגישה טוב עם עצמי – קל ונעים לכולם להיות על ידי. כאשר אני יודעת שאני שומרת על עצמי – יש לי הרבה יותר כוח להשקיע באחרים. כאשר אני מרוצה מאיך שאני מראית – אין דבר שיהיה לי קשה לעשות. לי, רותי, זה נראה כאחד הדברים שעוזרים לי לנהל כראוי, כמו שאני אוהבת, את חיי!. אז אולי כדאי לי להשקיע בו, במקום הטוב הזה,  ולוותר לעצמי במקומות אחרים. אנחנו הרי  יודעים כבר,כולנו, שזה לא פשוט. כל חיינו אנחנו מחפשים דרכי קיצור בכדי להקל על העבודה הקשה הזו. אך עדיין אין רדך קיצור. רק אנחנו יכולים להשקיע בעצמנו. האחרים יעזרו לי כאשר יראו עד כמה נחמד להם כאשר טוב לי. הם מוכנים לעזור אך עלינו ללמוד לבקש עזרה.
אז שיהיה בהצלחה!!!