אמונות הקשורות באוכל

27/12/2011, מאת רותי ברקן

אמונות המקלקלות לנו את הירידה במשקל.

בואו נערוך רשימה של כל האמונות שיש לנו לגבי אוכל ואכילה.

אמונות הקשורות באוכל

הרבה שנים "מאכילים" אותנו (תרתי משמע) אמונות שנקראות גם עובדות, בקשר לארוחות , מנהגים ומאכלים שונים. זה יכול היה להיות לא גרוע כל כך אם לא היינו מתחילים להאמין בהם. יש דברים נחמדים אך בינם לבין עובדות כל קשר הוא מקרי בהחלט. רוב האמונות לא מפריעות לירידה במשקל שלנו.

מה איכפת לי אם אני מפחדת לשתות מים אחרי אבטיח לדוגמה? (על האמונה הזו אני גדלתי אבל למי זה מפריע? ). היום הוכח שאין בין זה לבין זה לבין אמת מרחק אדיר אבל, לרדת במשקל זה לא מפריע, אז לי "אן מנדט" להתעסק בזה. לעומת זאת אני מציעה לכל אחד מאיתנו לשבת מספר דקות ולחפש איזה מחשבות, "עובדות" כאילו  כן מחבלות לנו בירידה במשקל ונבדוק האם אילו עובדות או סתם דעות אין להן ביסוס מדעי.

בואו ניקח לדוגמה עובדה נכונה שגורמת לנו, הרבה פעמים, לא לרדת במשקל. עובדה כמו "פירות זה בריא וגם לא משמין!" – העובדה היא שפירות זה בריא. נכון! אך בפירות יש גם המון סוכר וכמו כל דבר בריא – גם אותו צריך לאכול אבל בכמות סבירה! (זוכרים שכבר אמרנו שגם הדבר הבריא ביותר מפסיק להיות בריא כשאוכלים אותו ללא הגבלה! ) הבעיה היא שקשה לנו יותר לוותר על מאכלים בריאים מאשר על אילו שכולם יודעים שהם לא בריאים. (בשני המקרים זה לא קל אבל קשה יותר כאשר כולם  יודעים שהמאכל הוא בריא). עקרון דומה קיים גם ביחס לפירות היבשים. אנשים עוברים לאכול פרי יבש בכמות בלתי הגיונית ולא מבינים מדוע לא ירדו במשקל. בפירות יבשים יש מרכיבים בריאים, אך יש כאלו שמוסף להם סוכר, ויש כאלו שבהם סוכר הפרי שנעשה מרוכז יותר היות שהמים יצאו כתוצאה מהייבוש, גורם להם להיות בריאים פחות. גם הייבוש עצמו כיום הוא תהליך פחות בריא היות שמוסיפים להם חורים מזיקים וזאת בכדי שייראו יפים יותר. ועוד אמונה לא כל כך נכונה – הגודל קובע. (רק שבפירות, בהרבה מקרים הפירות הגדולים טפלים יותר או יבשים מעט יותר מאילו הבינוניים בגודלם והרבה יותר טעימים).

עובדה נוספת – יש הרבה ילדים רעבים בהודו / ביאפרה או כל מקום אחר עלי אדמות. אכן, יש מדינות עם המון רעבים וזה ממש נורא אך אמנם היו לי ייסוריי מצפון על כך שאני לא רוצה אכל מסוים ובגללי הם רעבים אך לא הבנתי אף פעם איך הם נעשו שבעים כאשר אני אכלתי כאן! 
עובדה נוספת לחם משמין. אפשר להגיד עליו על הלחם שהוא לא בריא, אפשר לספר שקמח הוא אבי אבות הטומאה אבל לחם אינו משמין כמו שאין מאכל משמין. העניין הוא תמיד בכמות. אך קשה לי להבין אנשים שעושים דיאטה ובמקום לחם אוכלים, בכדי לשבוע, 2 יוגורטים.  קלורית פרוסת לחם רגיל אחת שווה בערך לגביע יוגורט עד 3% שומן. בפרוסה יש פחות קלוריות ולדעתי היא משביעה הרבה יותר.
לכל אחד ואחת מאיתנו יש עוד עובדות רבות כאלו. בואו נשב עם עצמנו ונחפש אותם ונבדוק האם הן עובדות או אמונות אולי אפילו אמונות מעט טפלות. וחבל שהם מנהלים אותנו ומפריעים לנו להגיע למחוז חפצנו – ליריד במשקל!