יש עובדות ויש "עובדות"!

13/12/2011, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטהאנחנו לומדים כל חיינו – בבית, בגן, בבתי הספר ובאוניברסיטאות, קונים יידע מהמרקע ומהמחשה – יש גוגל, יש המון מאמרים ויש – על כל שאלה תשובה. אין שאלה שאם נשאל אותה לא נמצא לה תשובה.

יש עובדות ויש

לפעמים תשובה נכונה, לפעמים תשובה פחות אמינה, לפעמים  אלו תשובות הנכונות לאותם אנשים שכתבו אותן ולא בהכרח לכולנו.(עכשיו, לאחר שכתבתי זאת אני פתאום מבינה שתמיד הן נכונות לאלו שכתבו אותן אך אנו יצורים כל כך שונים שלא כל דבר מתאים לכל מצב)
אך אני מדברת על "עובדות" , שאנחנו החלטנו שהן עובדות. אם קרה לי משהו פעם אחת ואחרי שבוע עשיתי שוב משהו וקבלתי את אותה תשובה – הרי שהחלטתי שאצלי זה כך! (לדוגמה אני, רותי, פעם אחת נכשלתי במבחן באנגלית, לדוגמה. חודש לאחר מכן שוב נכשלתי במבחן באנגלית. מה אני מחליטה? אין לי כשרון או יכולת ללמוד אנגלית. זו עובדה! – לא?  ולאן זה מוביל? אם אין לי יכולת אז אני מפסיקה ללמוד. נכון?


ואיך זה מתקשר אלינו – לדיאטה? אין לי כוח רצון! עובדה! אני תמיד נשברת. אך האם זו עובדה או פרדיגמה? משהו שאני מתייחסת איליו כעובדה והוא משרת אותי. כעת אני כבר לא צריכה להוכיח כלום. הרי כבר הסברתי שאין לי כוח רצון. איזה כיף! עכשיו אני יכולה לאכול בלי להתמודד עם הקשיים כי כבר כולם יודעים שזו עובדה – לי אין כוח רצון!
עוד "עובדה" שרבים "מנצלים" אותה לרעה במהלך דיאטה – "אני לא יכולה, לא אוהבת לעסוק בספורט. מתי ניסית פעם אחרונה?? אולי לפני ארבעים שנה אבל אני יודעת שזה לא מתאים לי. אני פשוט לא אוהבת את זה!"

יש "עובדות" נוספות. כמו לדוגמה – "אני לא יכולה ללא משהו מתוק! אחרי ארוחת צהרים  אני חייבת משהו מתוק!" – הרי זו ממש עובדה. לא?
ואולי גם  " אני לא אוהבת ירקות. " מתי טעמתי פעם אחרונה ירקות?  - אולי לפני עשרים שנה. אבל זו הרי עובדה! אתם יודעים כמה מאכלים אני רותי לא אהבתי בילדות. עכשיו, כשבגרתי, פתאום אני אוכלת דברים שלא האמנתי שאכניס לפי. "עובדה" נוספת היא  "אני תמיד אהיה שמנה", או "אני לעולם לא אצליח לרזות",או "אני יורדת במשקל ותמיד עולה בחזרה" או " אני תמיד רעבה בדיאטה. רק מתחילה דיאטה ולא מפסיקה לאכול!"  אם אחשוב כך – הרי  שכך יהיה. לא משנה באיזו דרך אנקוט, קרוב לודאי שאעלה בחזרה את המשקל. כי אני הרי יודעת ש"תמיד אהיה שמנה". זה עצוב לראות את הדבר מהצד. אך זה הרבה יותר עצוב כאשר אני השחקנית הראשית. 
אז בואו נחליט שאנחנו בודקים כל עובדה שיש לנו. אם היא עובדה או "עובדה". 
- אולי הפעם אמצא משהו שאני כן אוהבת בספורט?
 - אולי ירק מסוים יהיה כן טעים לי?
 - אולי בכול זאת אצליח לקום מהשולחן לאחר ארוחת צהרים ללא משהו מתוק?
- אולי הפעם כן אצליח לרזות ולא לעלות שוב במשקל? מי יודע, אולי הפעם זה יותר חשוב לי?


   נסו והצליחו!!!