דיאטת כאסח

08/03/2011, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכהבואו נבין מעט איך פועלת דיאטת כאסח לרעתנו, ולמה אחריה עולים מהר והרבה יותר

דיאטת כאסח

כל דיאטת כאסח מעלה לנו את אחוז השומנים בגוף. נשמע לא הגיוני, נכון? בואו נבין למה ואיך.  בכל דיאטה כאשר אנו יורדים במשקל, אנו שורפים חלק מהשרירים (כדי ל"הצית" את השומנים).  ברור שזה תיאור סכימטי, לא ממש כמו שזה נעשה בטבע אך העובדות הן חשובות והתיאור מסביר יפה את אשר קורה לנו, ברוב המקרים.  מכאן, שכל דיאטה נוספת בחיים נעשית קשה יותר.  מכאן גם האמרה שאי אפשר לרדת במשקל בגיל מבוגר. נכון שקשה יותר לרדת במשקל המבוגר יותר אך אין זה בלתי אפשרי. רק שחייבים להוסיף פעילות גופנית וקצב הירידה מותנה במצב הבריאותי והמספר הדיאטות שעשינו עד לגיל המבוגר וכן כמה אנו מבינים ומוכנים להשקיע בפעילות הגופנית. וזה רק פן אחד של העניין ולא נגענו עדיין בפן הנפשי.
המסקנה היא שאין טעם לעשות דיאטות. דיאטה, אתם כבר יודעים, היא דבר משמין ביותר. הכי כדאי לאמץ אורח חיים בריא ושפוי ואפילו במחיר מספר ק"ג בודדים מיותרים. 
בואו ניקח לדוגמה בחורה אחרי צבא שמשקלה 60 ק"ג. גוף האישה מורכב מ 20% שרירים ו 20% שומן בהתחשב בגילה ובכך שעשתה מעט פעילות – בצבא, ריקודים, טיולים וכד'.נבדוק מה קורה איתה במהלך השנים .
אחרי עשר שנים עלתה אותה בחורה 10 ק"ג. היות שלא הייתה מודעת ולא עשתה פעילות גופנית יש סיכוי סביר שהעלתה 10 ק"ג שומן. מכאן שיחס השומן והשרירים בגופה הפך ל-1:2 .(בהתחלה היו ה12 ק"ג שריר ו12 ק"ג שומן ואילו אחרי 10 שנים יש לה 22 ק"ג שומן לעומת 12 ק"ג).
כעבור עשור נוסף, הבחורה הגיעה לגיל 40 עם עוד 10 ק"ג. משקלה – 80 ק"ג. בואו נבדוק מה אחוזי השומן. בלי פעילות יישארו לה 12 ק"ג שריר לעומת 32 ק"ג שומן שזה יחס של 1:3. הגיעו מים עד נפש והיא החליטה לרדת במשקל. בירידה עצמה מפרקים שריר ושכבת שומן בד"כ ביחס של 1:1. כדי לרדת 5 ק"ג שומן. נפרק גם 5 ק"ג שריר. ללא פעילות לא ייבנו שרירים ומכאן שאם אותה בחורה תרד 10 ק"ג יישארו לה 7 ק"ג שריר לעומת 27 ק"ג שומן במשקל 70 ק"ג.היחס כעת הוא 1:4. כשתעלה שוב את אותם 10 ק"ג – יישארו לה 7 ק"ג שרירים ו37 ק"ג שומן והיחס יהיה1:5.זאת אומרת שבגיל 42 תסחב על עצמה 50% שומן מיותר שמעיק על כל פעילות הגוף ובעיקר על הלב!

הסבר זה זורק אור על הסיבה שכל דיאטה לא מבוקרת וללא פעילות גופנית "עוזרת" לנו לעלות הרבה יותר בסופה. אין ספק שמה שכתוב פה הוא סכמאטי ולא מדעי. יעדו – להסביר את התהליך כך שיהיה מספיק ציורי כדי להבינו לזכרו -  כך פועל גופנו.