הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - זמן לחגוג עם האתרוג
03/10/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
מבחינה תזונתית האתרוג יכול לשמש כמאזן במערכת העיכול ולסייע לניקוי מערכת זו ובכך לסייע גם ליציאות תקינות וקבועות.
זמן לחגוג עם האתרוג

לעיתים בזמן דיאטה, במיוחד בדיאטה דלה מאוד בקלוריות, אנו נוטים לשחרר ריחות פחות נעימים דרך מערכת העיכול כולל טעם וריח לא כל כך נעימים מהפה. מעבר למקרים קיצוניים כשמדובר על ריח של קטונים (ריח מעט אלכוהולי), ניתן לאזן ריחות אלה עם מעט מיץ אתרוגים.


למרות שהאתרוג לא משמש כמאכל בדרך כלל, הוא נמצא יעיל ברפואה העממית וברפואה המערבית למספר התוויות.
האתרוג נמנה על משפחת הפיגמיים מבחינה בוטנית ולנו הוא מתקשר כמובן עם פירות ההדר. האתרוג מגיע מדרום מזרח אסיה ושמו כנראה מגיע מהתרבות הפרסית מהמילה- תורונג'.   ביהדות, כמו שאנחנו מכירים,  האתרוג שייך לארבעת המינים עליהם מברכים בסוכות והוא המהודר והשמור מבין המינים. האתרוג שיש לו גם ריח וגם טעם משול לאותם אנשים בעם ישראל שיש בהם גם תורה וגם מעשים טובים.
אתרוג לרוב אינו משמש למאכל וגם לאחר הברכות, בתום חג הסוכות, לא נוהגים לאכול ממנו. לעומת זאת סגולותיו הרפואיות ידועות לנו עוד מימי הרמב"ם אשר המליץ שמיץ האתרוג ישמש לטיפול בנשיכות ובעקיצות וכן בכאבי גוף ואילו עלי האתרוג ישמשו לחיזוק ולאנרגיה. ברפואה היוונית העתיקה שימש מיץ האתרוג לחיטוי הפה ואיכות הנשימה וכן לטיפול בבחילה. ברפואה העממית מתרבויות נוספות, אפשר למצוא שימושים רבים ומגוונים, חלקם מבוססים יותר וחלקם פחות.
במחקרים קליניים וכימיים נמצא כי השמן האתרי של האתרוג יעיל כנגד עקיצות וכי מיץ האתרוג יעיל לטיפול בכאבי ראש, מיגרנות, כאבי התכווצות שרירים ודלקות שונות.


ישנם מחקרים קליניים שבמהלך עשרים השנים האחרונות ואף לפני הצביעו על מיץ האתרוג כמשפר תפקודי כבד ומסייע לזרימת דם תקינה. מחקרים אחרים מצביעים על יעילות המיץ לטיפול בתולעי מעיים ופרזיטים אחרים. מחקרים נוספים מראים את ההשפעה האנטי סרטנית של האתרוג, בעיקר של מיץ האתרוג ושל המוך הלבן והעבה שמתחת לקליפה.
אם נבדוק בפרמקאות האירופאיות השונות ונציץ בכתבים המבוססים יותר ברפואה העממית נמצא בעיקר שימושים להתוויות הבאות:
חוסר רגישות לטעם, התייבשות, בעיות עיכול ומעייים כולל תולעי מעיים, כאבים בגוף, דלקת מפרקים, דלקת שרירים, דלקת חניכיים, בעיות בתפקודי כבד, זרימת דם תקינה ותפקודי לב תקינים.
האתרוג מכיל אנטיאוקסידנטים רבים, לרבות ויטמין C  ולכן הוא יסייע בחיזוק מערכת החיסון אשר עלולה להחלש בדיאטות קיצוניות. כמו כן חיזוק השיניים והחניכיים חשוב ונתמך על ידי האתרוג.
מבחינת ערכים תזונתיים האתרוג מכיל כ 30 קלוריות ל 100 גרם, הרוב הגדול מפחמימות לרבות סיבים תזונתיים.


את המוך ניתן לאכול טרי, עשיר בסיבים וטעמו חמוץ מתוק. מהקליפה או מהקליפה עם המוך ניתן להכין מספר מתכונים, בינהם חמוצים – כמו שמחמיצים לימונים וגם מעדן מתוק – הכנת קליפות מסוכרות עם דבש וסוכר חום.
אולי השנה כשנבך על האתרוג נראה בו מעבר לסמל למלכות, לידע ומעשים טובים גם יחד, את איכויותיו וסגולותיו הרפואיים וחשיבותו בתרבויות השונות.
חג שמח!

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il