הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - עודף משקל וסכנות נוספות
21/02/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
עלייה במשקל יכולה להיות משקולת כבדה לא רק על המשקל אלא גם על איכות החיים עצמם.
אבל מה קובע את רמות הסיכון, מעבר ליופי ולגזרה שהיא לפעמים עניין של טעם או אם תרצו עניין של אופנה.
עודף משקל וסכנות נוספות

כשעולים כל שבוע מספר גרמים זה נראה לנו סביר ולא בעייתי, אך אם נבדוק אחרי שנה, פתאום נגלה שכל התוספות האלה יכולות להגיע לעשרות קילוגרמים בשנה ונמצא את עצמנו שוקלים  100 ק"ג או יותר ולא 79 או 80 ק"ג וזה בהחלט משמעותי.

האמת היא שמה שאנחנו מרגישים ואיך שאנחנו מרגישים עם עצמנו, משקף בצורה דיי אמינה את מה שמדד ה BMI מראה לנו. נזכר לרגע מה הוא מדד ה- BMI – זהו מדד של מסת הגוף, אשר מחשבים לפי היחס בין המשקל לגובה בריבוע. כלומר, שאם אני שוקלת 68 ק"ג והגובה שלי 1.64 מטרים ה BMI יהייה 25.28 ואם אני באותו הגובה אך שוקלת 12 ק"ג יותר כלומר 80 ק"ג, יהייה ה BMI שלי 29.7 כלומר כמעט 30. כשהמדד עומד בין 18.5 לבין 25 הוא נחשב לתקין. כך שאותן 12 ק"ג עודפים הם לא רק בעיה של בגדים, או מראה אלא עליה של עשרות אחוזים בסיכון למחלות שהן הרבה מעבר לעלייה קלה בלחץ דם או מדדי סכרת מעט גבוהים.


מסקירה שהוצגה לאחרונה במכון הגסטרו בבית חולים שערי צדק בירושלים, עלה כי יש קשר ישיר בין עלייה ב BMI לבין אחוזי הסיכון לתחלואת סרטן המעי, סרטן הרקטום, סרטן הלבלב עד כדי מספרים מפחידים.
ממחקרים אמריקאים ניתן ללמוד כי BMI מעל 30 יעלה את הסיכון לפוליפים במעי ב-עד 40% יותר מ BMI תקין וכי סרטן הלבלב יהייה גורם סיכון שיעלה ב 10% על כל 5 נקודות BMI. אם אנחנו כבר בסיכונים של השמנת יתר ומערכת העיכול, הרי שכבד שומני (לא אלכוהולי) הפך להיות נפוץ עד כדי 30% בקרב האוכלוסיה הבוגרת בארה"ב, במיוחד בקרב גברים בהם ההשמנה הבטנית בולטת ונפוצה עוד יותר מאשר אצל נשים.

על סכנות לחץ דם גבוה, סתימה של כלי דם בשל שומנים בדם ועלייה בכולסטרול, בשל משקל עודף, אנחנו שומעים הרבה. אך מה לגבי סכנות שקטות וכואבות הרבה יותר? סכנות שהפתרון לא יכול להיות פשוט כמו תוספי תזונה או כדור פשוט עם פרופיל בטיחות גבוה. מה לגבי אחוזי יצירת האבנים בכיס מרה שעולים בעשרות אחוזים ככל שההשמנה הבטנית חמורה יותר, הכבד השומני שלא מתפקד כראוי וגורם לירידה בתפקודי כבד ולמעשה יכול להגיע להתדרדרות נוראית באיכות החיים? סרטן הלבלב שציינתי קודם או סרטני מעי שונים?

התרופה הטובה ביותר היא המניעה והמניעה היא בידיים שלנו! אנחנו יכולים לבחור אחרת, לבחור בדרך הרבה יותר בריאה. השינוי הוא בהחלט בידיים (או בצלחת) שלנו.
האם באמת הכל מאיים כל כך? האם חייבים לבחור בין רזון למחלות קשות? התשובה היא כמובן שלא ויש שביל אמצע מאוד גמיש ורחב. מה נחשב למסוכן? – אפשר להיות בגובה של 1.64 ס"מ ולשקול 58 או 60 ק"ג להראות טוב או רזה מידיי שזה באמת כבר תלוי במבנה הגוף, באופי השרירים, הגיל והפעילות הגופנית. אפשר לשקול 65 או 68 ק"ג להראות טוב או מעט מלאים – תלוי במבנה הגוף והשרירים שלנו, בגיל וביציבה שלנו עדיין להיות בהחלט בתחום הבטוח יותר, לפחות מבחינה סטטיסטית. אם בגובה של 1.64 מטרים נשקול 80 ק"ג ברור לכולנו שזה כבר משקל שמתחיל להיות בעייתי וכי ככל שעברנו יותר את מחסום ה 70 ק"ג (שניתן לתרגם ל BMI 26) כך יגדל הסיכון לחלות במחלות קשות ומסכנות חיים.
כל עוד אנו מודעים לתפריט שלנו מבחינת איכות וכמות ומתאימים את סוגי האוכל והארוחות לאורך החיים שלנו, לפעילות ולמצבנו הבריאותי הכללי – נוכל להגיע לגילאים המבוגרים יותר כשאנחנו נראים טוב יותר ומרגישים טוב יותר – בואו נשמור על המשקל והבריאות שלנו, זה בהחלט כדאי.

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il