הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - דיאטת אורז
18/01/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
דיאטת אורז היא תכנית נפלאה לירידה במשקל מבלי להיות רעבים. היא מסייעת בניקוי הגוף והחזרת אנרגיות חיוניות לגוף.
דיאטת אורז משלבת תכנית ותפריט תזונה, פעילות גופנית ומומלץ מאוד להוסיף מדיטציה.
דיאטת אורז

יש למעשה שתי דרכים או כיוונים לדיאטת אורז. האחת יותר מוגבלת ומתייחסת לאורז מסוגים שונים ומעט מאוד פירות. הדרך השניה, אותה אני אישית אוהבת יותר, כוללת בנוסף לאורז גם ירקות ופירות, קטניות ודגנים מלאים – דלי נתרן. יש שמוסיפים עוף או הודו וביצים קשות אך אני מעדיפה, לשם הניקוי לצמצם ולא להוסיף חלבונים אלה.

דיאטת אורז בנויה בעיקר, אך לא רק, מאורז ובכל שבוע מוסיפים ומרחיבים את מגוון המזונות המותרים. הרעיון הוא להישאר עם רמת קלוריות נמוכה מאוד, למשך שלושה שבועות, מבלי לרעוב או להחלש מאוד.
הדיאטה מחולקת לשלוש תקופות. התקופה הראשונה שנמשכת שבוע ימים, תכלול כ 800 קלוריות. בשבוע השני שהיא התקופה השניה – מעלים ל 1000 קלוריות ובשבוע השלישי, התקופה השלישית מעלים ל 1200 קלוריות. כאן הזמן לציין שדיאטה זו מיועדת למבוגרים בלבד, לאחר התיעצות עם רופא המשפחה. נערים ונערות מתחת לגיל 15 לא יכולים לפעול על פי תכנית זו ללא ליוי צמוד של רופא הילדים. בגיל הביניים – מומלץ להוועץ ברופא או תזונאי ולשמור מאוד על גבולות ברורים. בגיל הביניים אני לא ממליצה על דיאטה מסוג זה מאחר ובני הנוער נוטים, בגילאים אלה במיוחד, להגזים לקיצוניות ויש סכנה כי יקצינו הן מבחינת חומרת ההגבלות והן מבחינת משך זמן הדיאטה. לכן בגילאי 15+ אני ממליצה על דיאטות אחרות.

בואו נתייחס לתכנית כתכנית למבוגרים. היופי בדיאטה זו היא היכולת לגוון ולא להישאר רעבים או בתחושה של "מחסור" ופעילות גופנית ומדיטציה יתנו מסגרת אופטימלית לתכנית. מתאימים לתכנית גם אנשים עם לחץ דם גבוה, סוכרת ומחלות כרוניות אחרות אך לשם זהירות הייתי שמחה אם תתייעצו עם הרופא שלכם לפני תחילת הדיאטה.
דיאטת אורז יכולה להיות פתרון מצויין גם לטבעונים וצמחונים, במיוחד אם כוללים מוצרי חלב לצמחונים ומוצרים על בסיס אורז או סויה וקטניות לטבעונים.
יתרון נוסף בתכנית הוא שעלות המוצרים לדיאטה אינה גבוהה וניתן למצוא את המצרכים בכל סופרמרקט או מכולת.
במידה ותצמדו לתכנית היא תספק מספיק מינרלים וויטמינים, מספיק חלבון ועמילנים והשומן המינימאלי יספיק לתקופת התכנית. חשוב להקפיד על השלבים ולהפסיק את הדיאטה לאחר שלושה שבועות.
כמה אפשר לרדת בדיאטה זו? – שאלה קשה מכוון שכל אחד יגיב אחרת. בנוסף, כל אחד מאיתנו מתחיל בנקודת התחלה שונה. יש שיורידו בשבוע הראשון 2-3 ק"ג ויש שיקח להם שבועיים להוריד 2 ק"ג. יש שירדו מהר בשבועיים הראשונים וייעצרו ויש שיורידו ממשקלים קילו אחד או שניים בשבוע בלבד ולאחר חזרה לאכילה רגילה, דלת קלוריות ונתרן – ישילו פתאום עוד מספר קילוגרמים. מה שכן משותף לכולם היא תחושת הקלה מסויימת של הגוף ותחושת רעננות בתום התכנית.

בשבוע הראשון
ארוחת בוקר תכלול כוס שיבולת שועל מבושלת במים עם 2 כפות חמוציות או צימוקים
ארוחת ביניים – תפוח
ארוחת צהריים – 1/3 כוס אורז מלא או אורז פלא מבושל, 1/3 כוס שעועית או עדשים או גרגרי חומוס. ארוחת ביניים – בננה
ארוחת ערב – 2 לחמניות קטנות או בינוניות מלחם קל מלא, כף גבינה לבנה רזה ושנים שלושה שזיפים.
גיוון יכול להיות בצהריים או בערב 1/3 כוס קינואה מבושלת בכוס חלב אורז או חלב דל שומן ובארוחת ביניים – כוס קוביות מלון או כוס תותים חתוכים.
בשבוע זה הרעיון הוא לשמור על 2 מנות של דגנים ו-2 מנות של פרי

יש להקפיד לכל אורך התכנית על שתיית  8 כוסות מים עם לימון (אפשר להכין קנקן ולהוסיף למים שנים שלושה פלחי לימון. תה צמחים לפחות 2 כוסות
להימנע מקפה, אלכוהול מכל סוג ולא להוסיף הרבה מלח בוודאי לא סוכר.

בשבוע השני
ביום הראשון – שומרים על תכנית שבוע ראשון אך מוסיפים לצהריים כוס שעועית ירוקה או כוס ברוקולי או כוס כרוב ניצנים. בערב אפשר להוסיף תפוח
ביום השני והשלישי – ארוחת בוקר – כוס דגנים מלאים עם כוס חלב דל שומן, או חלב סויה או חלב אורז לא ממותקים. ביניים – כוס תותים או תפוח או אפרסמון. ארוחת צהריים – כוס קינואה מבושלת במים עם חצי כוס אפונה או כוס קוביות עגבנייה חתוכה. לתבל במעט מלח, כורכום, פפריקה ומעט שום ופלפל אפשרי. ניתן גם להוסיף פטרוזיליה או כוסברה. ארוחת ערב – סלט ירקות ופרוסת לחם קל.
ביום הרביעי – בארוחת צהריים או ערב ניתן להוסיף או מנת בשר דל שומן, או דג מבושל או מאודה או ביצה קשה. טבעונים יכולים להוסיף 1/3 כוס גרגרי חומוס מבושלים או שעועית מאש.
ביום החמישי והשישי – יש לחזור ליום הראשון של השבוע עם תוספת בננה אחר הצהריים. אפשר 3 שזיפים במהלך היום ואפשר בבוקר להינות מתמר אחד (במקום השזיפים).
ביום השישי -  חוזרים לתפריט השבוע הראשון
ביום השביעי – ארוחת בוקר דייסת קוואקר על בסיס מים או חלב עם חצי תפוח או אגס.  ארוחת צהריים – כוס אורז מלא או אורז פרא עם חצי כוס עדשים וסלט ירוק מתובל רק במעט מאוד מלח ולימון.
ארוחת ביניים – חצי כוס אוכמניות או חמוציות, או חצי מלון קטן, או אפרסמון
ארוחת ערב – 2 פרוסות לחם קל עם כף גבינה לבנה רזה

בשבוע השלישי
שבוע שדומה בבסיס לשבוע 2 אך ניתן לאכול בצהריים 2/3 כוס אורז מלא עם רוטב עגבניות ללא סוכר, 2 כוסות שעועית ירוקה וברוקולי או כוס וחצי כרובית או כוס שעועית ירוקה וכוס קישואים. אפשר להוסיף חצי כוס מיץ תפוחים טבעי ללא סוכר או חצי כוס מיץ תפוזים טבעי או כוס מיץ גזר או רימונים.

בהצלחה


 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il