הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הכול בזכות האהבה!
14/08/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
הכי כדאי להתאהב!
אך האם באמת יש קשר בין אהבה והשמנה?
הכול בזכות האהבה!

הרבה פעמים רואים מישהי שמנה שמנסה לרדת במשקל לאורך שנים  ללא הצלחה. עד שהיא מתאהבת, ופתאום הקילוגרמים יורדים ממנה בקלות. מתחילה לרדת יפה במשקל. האוכל מפסיק להיות הנושא החשוב ביותר והכול מתגמד בזכות האהבה.

האם יש קשר בין אותה התאהבות לירידה במשקל? גם בלי מחקר הייתי אומרת שיש קשר ואפילו די הדוק. זה ברור שכאשר כיף לנו ונעים לנו אנחנו יכולים לעשות יותר בכדי לרדת במשקל. כאשר אנחנו לא מתוסכלים אנחנו  פונים פחות אל האוכל. כאשר אני מרוצה  , כאשר הלב מלא עד גדותיו, קל יותר לוותר על נשנושים.  אך מתברר שגם במחקר רואים זאת.
מחקר שנערך באוניברסיטת בר אילן מצא שאהבה יכולה לרפא המון דברים. מהקלה בכאבים ועד לעזרה בכול תחום אפשרי. והרי כל מי שהיה מאוהב מעל לראשו אי פעם יודע זאת. אין כמו התאהבות לבריאות הנפש. כיף, הכול נראה וורוד, העולם מחייך אלינו ואנו מחייכים איליו בחזרה. עצם החיוך שלי למראה לדמותי המצטיירת שם מעלה חיוך על פניי.
מסתבר שיש לכך גם הסבר פיזיולוגי. מסתבר שישנם במוח מנגנונים הקשורים בהתאהבות וגם בשובע. מדובר בהורמון שהיה מיוחס, במשך שנים,  להנקה ולאימהות בלבד ואילו במחקר התברר שהוא מתקשר גם לשובע. מתברר שכאשר אנחנו מרוצים, מבסוטים מהחיים, אוהבים ונאהבים קל לנו גם להיות הרבה יותר שבעים.
כולנו יודעים שקיים קשר בין המצב הנפשי שלנו לבין השמנת יתר. אנשים מתוסכלים ולא מרוצים מנסים לנחם את עצמם במקרר או במזווה. אין כמו שוקולד לניחומים – הם אומרים. זו אחת הסיבות בהן אני מנסה להראות לאנשים עד כמה חשוב ללמוד לאהוב את עצמנו. ככל שנאהב את עצמנו יותר נצליח לרדת במשקל ביתר קלות. ככל שנצליח להעלות את  האהבה העצמית שלנו ואיתה הערך העצמי שלנו,  נצליח יותר לרדת במשקל. ככל שנלמד להעריך את עצמנו ולא רק את צורת גופנו, כך יקל עלינו לרדת במשקל. כי אז  נפסיק להשתמש באוכל כנשק להרס עצמי, כי אם אני חושבת שלא מגיע לי להיות נאהבת אפילו על ידי עצמי, איך אוכל לרדת במשקל? הרי רק מהתסכול אלך לחפש שוקולד המקרר. לא? ואם אני חושבת שלא מגיע לי לאהוב את עצמי הרי ברור שאני חושבת שאין סיכוי שמישהו זר יאהב אותי. נכון? ולפעמים, לאחר טראומה מסוימת הקשורה בכך שהתחילו איתי ונבהלתי או מכול סיבה אחרת אני משתמשת בעודף המשקל כמגן רגשי, אני שמנה ואף אחד לא יתחיל איתי, אני שמנה ומוגנת כי אף אחד לא ירצה להתחיל איתי. . 
  

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il